US MARKETOtevírá za: 3 h 38 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Celkem by se těchto akcí mohlo zúčastnit více než 100 000 lidí, kteří účast ve stávce už schválili anebo pohrozili, že stávkovat začnou, uvedla v pátek BBC. Už ve čtvrtek stávkovalo zhruba 10 000 zaměstnanců společnosti John Deere, která vyrábí zemědělské stroje.

Vlně těchto stávek se na sociálních sítích začalo přezdívat Striketober. V pondělí se chystá stávkovat zhruba 60 000 zaměstnanců televizních a filmových štábů, protestovat by mohlo také asi 24 000 zdravotních sester.

Vlna stávek přichází po zesílené činnosti odborových organizací, jejichž vliv desítky let klesal. Zaměstnanci nyní také žádají lepší práva v časech pandemie. Tlak nicméně cítí i zaměstnavatelé, protože v některých oborech se nedostává pracovních sil, takže firmy jsou nuceny zvedat mzdy těm nejméně kvalifikovaným.

Tisíce dalších pracovníků už v říjnu stávkovaly, včetně zhruba 700 zdravotních sester ve státě Massachusetts, asi 2 000 zaměstnanců nemocnic v New Yorku a 1 400 zaměstnanců továrny potravinářské společnosti Kellogg ve státech Michigan, Nebraska, Pensylvánie a Tennessee. Protest chystá rovněž kolem 6 500 učitelů v Kalifornii.

Levicová kongresmanka za Demokratickou stranu Alexandria Ocasiová-Cortezová ve čtvrtek dala najevo podporu těmto stávkám, když na Twitteru použila hashtag #Striketober, který se rychle šíří.

Na konci 60. let byla ve Spojených státech v odborech asi třetina všech zaměstnanců. Tento podíl se ale v následujících desetiletích snižoval s tím, jak byly přijímány zákony proti odborům a jak i firmy samy začaly zavádět opatření proti organizování odborových svazů. Loni se ale počet členů odborových organizací poprvé po mnoha letech zvýšil a podíl zaměstnanců sdružených v odborech vzrostl na 10,8 %.

Gallupův ústav odhaduje, že 65 % všech Američanů odbory schvaluje. To je největší podíl za více než 20 let a odpovídá to nárůstu počtu stávek za poslední rok a půl. Poprvé se například rozhodli organizovat v odborech i zaměstnanci skladů internetové společnosti Amazon či kurátoři muzeí v New Yorku. Měsíce už stávkují horníci v Alabamě a zaměstnanci některých provozů potravinářské společnosti Mondelēz International.

Stávkující těží z tiché podpory, kterou jim poskytuje prezident Joe Biden zvolený za Demokratickou stranu. Biden slíbil, že bude "tím nejvíce proodborářským prezidentem, jakého jste kdy viděli". A stávkujícím fandí i celá Demokratická strana, která je nyní levicovější, upozorňuje BBC.

Čtvrteční protest zaměstnanců společnosti Deere & Company převážně ve státech Iowa a Illinois byl v USA největší stávkou od roku 2019. Stávkující odmítli novou smlouvu, která podle nich počítá s nedostatečným zvýšením mezd a která jim podle nich dává méně výhod při odchodu do penze. Firma uvedla, že má zájem dosáhnout dohody, která každému zaměstnanci zajistí lepší ekonomické podmínky.

V pondělí se také více než 24 000 zdravotních sester a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví ve státech Kalifornie a Oregon vyslovilo pro stávku. Důvodem k ní je nezdar v jednání se soukromým provozovatelem nemocnic Kaiser Permanente. Zaměstnanci chtějí mimo jiné zvýšit mzdu o čtyři procenta a delší přestávky, aby lépe zvládali stres a vyčerpání způsobené pandemií. Podnik sdělil, že chce záležitost vyřešit co nejdříve.

Mnoho amerických televizních a filmových studií mezitím v pondělí zastaví práci, neboť na 60 000 zaměstnanců v tomto odvětví bude stávkovat. Bude to největší stávka v Hollywoodu od druhé světové války. Jejich odborová organizace International Alliance of Theatrical Stage Employees hollywoodské giganty jako Warner Bros a Netflix obviňuje, že nedopřávají svým pracovníkům dostatek času na odpočinek. Zaměstnanci běžně mívají 12hodinové pracovní dny a podle odborové organizace často nedostanou ani přestávku na oběd.

Richard Bensinger z odborové organizace Workers United říká, že současná vlna stávek připomíná 30. léta minulého století, kdy takové protesty byly v USA běžné. "Tehdy už se rozdíly mezi bohatými a pracující třídou také nedaly tolerovat," řekl. "Pokles životní úrovně, který v případě pracujících trvá desítky let, už je neudržitelný."

Gary Burtless z washingtonského institutu Brookings je ale opatrnější, co se dopadů stávek týče. "Podíl pracovní síly, která se v Americe hlásí k odborům, je i nadále velmi nízký," řekl. "Počet pracovních dní, kdy se v důsledku stávek zastaví práce, zůstává od roku 2002 blízko historického minima," dodal.

Zdroj: ČTK

Pracovní trhSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika