Deficit zahraničního obchodu USA v září vystoupil na rekord
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v září vyšplhal na rekord a překonal i odhady. Především kvůli poklesu vývozu vzrostl proti srpnu o 11,2 procenta na 80,9 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že deficit bude činit 80,5 miliardy dolarů. Vývoz se snížil o tři procenta na 207,6 miliardy dolarů, dovoz naopak vykázal růst o 0,6 procenta a dostal se na rekordních 288,5 miliardy dolarů.
Za čísly je pokračující zotavování ekonomiky po pandemii. To povzbuzuje dovoz, ale škodí vývozu.
O 4,7 procenta se snížil vývoz zboží. Pokles vedly průmyslové dodávky, přičemž příjmy z vývozu ropy se snížily o jednu miliardu dolarů. Snížil se i vývoz kapitálových statků. Vývoz spotřebního zboží byl ale nejvyšší v historii.
Deficit zahraničního obchodu je v USA chronickým jevem - dovoz stále převyšuje vývoz. Schodek si Spojené státy financují zahraničními úvěry. Jejich kapitálové trhy jsou atraktivní i proto, že dolar je považován za hlavní světovou měnu.
Největšími věřiteli USA jsou Čína a Japonsko. Ty vlastní i nejvíce amerických dluhopisů, hned po americké centrální bance (Fed), uvedla agentura DPA.
Obchodní deficit brzdí růst americké ekonomiky už pět čtvrtletí v řadě.
Zdroj: ČTK