Německý vývoz v září klesl druhý měsíc za sebou, meziměsíčně o 0,7 %
Objem německého vývozu v září po očištění o sezonní a kalendářní vlivy klesl druhý měsíc za sebou. Oznámil to spolkový statistický úřad. Oproti srpnu klesl o 0,7 % na 112,3 miliardy eur. Analytici čekali, že se meziměsíčně nezmění. Dovoz téměř stagnoval. Ve srovnání se srpnem vzrostl o 0,1 % na 99,2 miliardy eur. Odborníci čekali, že v září posílí o 0,6 %. Narušení dodavatelských řetězců komplikuje oživení největší evropské ekonomiky, napsala agentura Reuters.
Ve srovnání s únorem 2020, tedy s obdobím před začátkem pandemie covidu-19, export po očištění o sezonní a kalendářní vlivy klesl o 0,3 % a import stoupl o 7,8 %.
"Problémy v zásobování dopadají na výrobu, což následně brzdí vývoz," uvedl ekonom společnosti Bankhaus Lampe Alexander Krüger. Tento trend bude podle něj pokračovat po zbytek roku.
Přebytek obchodní bilance činil v září 13,2 miliardy eur, což je mnohem méně než v období před pandemií, kdy často každý měsíc přesahoval 20 miliard eur.
Německý vývoz do Británie klesl meziročně o deset procent na 5,7 miliardy eur a dovoz z Británie se snížil o pětinu na 2,3 miliardy eur. Německý vývoz do Číny se meziročně snížil o 0,2 % na 8,5 miliardy eur, vývoz do Spojených států meziročně stoupl o 16,2 % na 10,8 miliardy eur.
"Slabší poptávka z Číny je rovněž důvodem k obavám. Ke skokovému růstu dojde pouze tehdy, až budou dodavatelské řetězce fungovat plynuleji. To však bude nějakou dobu trvat," uvedl Krueger.
Slabé údaje o obchodu se shodují s průzkumem ekonomického institutu Ifo, který ukázal, že říjnová exportní očekávání klesla na nejnižší úroveň od února, protože problémy s dodávkami ovlivňují průmyslový sektor.
Německé ministerstvo hospodářství minulý měsíc snížilo výhled růstu vývozu za letošní rok na 8,6 % z dubnového odhadu 9,2 %. Revizi odůvodnilo "historicky ojedinělým nedostatkem polotovarů", s nímž se potýká výrobní sektor.
Hrubý domácí produkt Německa, které je exportní velmocí a nejdůležitějším obchodním partnerem České republiky, se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 1,8 %. Tempo mezičtvrtletního růstu bylo nicméně o něco pomalejší než ve druhém kvartálu a zaostalo za očekáváním analytiků. Pro celý rok ministerstvo hospodářství očekává růst 2,6 %.
Zdroj: ČTK