Rozpočtový schodek USA na začátku nového fiskálního roku výrazně klesl
Rozpočtový schodek Spojených států se v říjnu meziročně snížil o 42 % na 165 miliard dolarů. Rozpočtové příjmy se díky vyššímu výběru daní od jednotlivců i podniků vyšplhaly na nejvyšší říjnovou úroveň v historii. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí. Říjen byl prvním měsícem nového fiskálního roku v USA.
Rozpočtové příjmy se meziročně zvýšily o 19 % na 284 miliard dolarů, a to díky oživení ekonomiky z útlumu, který způsobily negativní dopady pandemie covidu-19. Rozpočtové výdaje naopak klesly o 14 % na 449 miliard dolarů, a to zejména kvůli propadu výdajů na zdravotní péči.
V celém uplynulém finančním roce rozpočtový schodek USA dosáhl 2,77 bilionu dolarů, takže byl druhý nejvyšší v historii. Klesl však z rekordních 3,13 bilionu dolarů v předchozím roce.
Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) předpokládá, že v nynějším fiskálním roce schodek klesne na 1,15 bilionu dolarů a v následujících třech letech se bude pohybovat pod bilionovou hranicí. Tato prognóza nicméně nezahrnuje výdaje spojené s nedávno schváleným plánem prezidenta Joea Bidena na investice do infrastruktury ani případné další výdajové programy Bidenovy administrativy.
Zdroj: ČTK