Akcie v USA v úterý díky zprávám z maloobchodu zpevnily, dolar posílil
Americké akcie posílily. Na růstu měly hlavní podíl výsledky společnosti Home Depot a lepší údaje o maloobchodních tržbách, které zmírnily obavy, že centrální banka USA bude možná muset být důraznější v boji s rostoucí inflací.
Index Dow stoupl o 0,15 % na 36 142,22 bodu, index S&P 500 vzrostl o 0,39 % na 4 700,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,76 % na 15 973,86 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,73 % na 16,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 1,640 %. Americká ropa WTI mírně zlevnila, Brent naopak o půl procenta zdražil, zlato i stříbro odepsaly necelé procento a bitcoin i ether ztratily okolo pěti procent.
Maloobchodní tržby v USA v říjnu stouply o 1,7 %, analytici čekali zvýšení jen o 1,4 %. Američané zřejmě začali předčasně s nákupy na Vánoce, aby se vyhnuli problémům s nedostatkem zboží kvůli narušení dodavatelských řetězců.
Akcie maloobchodní firmy Home Depot (+5,73 %) během dne stouply na nový rekord díky výsledkům hospodaření za třetí čtvrtletí. Po zlepšení celoroční prognózy tržeb a zisku nakročily k vyšším úrovním také akcie maloobchodní firmy Walmart (-2,55 %), oslabily ale nakonec kvůli obavám z dopadů narušení dodavatelských řetězců.
Posílily průmyslové firmy po zprávě, že zpracovatelský průmysl v USA rostl v říjnu nejrychleji za dva a půl roku. Technologickým společnostem pomohl výrobce čipů Qualcomm (+7,89 %), který oznámil, že německá automobilka BMW bude používat jeho čipy. Po čtyřech seancích ztrát posílil výrobce elektrických aut Tesla (+4,08 %), přestože generální ředitel Elon Musk prodal další akcie firmy celkem za 930 milionů USD. Minulý týden, kdy Musk s prodejem začal, akcie oslabily o více než 15 %.
Americký dolar se ke koši měn dostal na novou nejvyšší hodnotu za 16 měsíců. Pomohla mu zpráva o růstu maloobchodních tržeb v USA. Evropská měna naopak ztrácela kvůli obavám o ekonomický růst a ze zvyšování počtu případů nemoci covid-19 v regionu. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,6 % na 95,96 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,5 % na 1,1316 USD. Dolar k jenu vzrostl o 0,6 % na 114,84 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,1 % na 129,92 JPY.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká internetová společnost Google investuje v Austrálii v příštích pěti letech miliardu australských dolarů (16,3 miliardy Kč). Postaví tam výzkumné centrum, zvýší kapacitu cloudových služeb a část peněz půjde na financování partnerství s místními organizacemi.
- Problém v cloudové infrastruktuře firmy Google v úterý vyřadil na krátkou dobu z provozu několik internetových stránek a aplikací, včetně Spotify (v úterý -2,54 %), Snapchat (-0,76 %), Etsy (+5,14 %) a Discord, uvedl server engadget.com. Google uvedl, že problém se podařilo částečně odstranit a většina stránek opět začíná fungovat, i když u některých se ještě mohou objevit chyby nebo dlouhá doba načítání. Zatím ale neupřesnil, kdy bude problém zcela odstraněn.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing (v úterý -3,13 %) získal na veletrhu v Dubaji zakázku na 72 letounů 737 MAX od indických nízkonákladových aerolinek Akasa Air. Hodnota kontraktu podle katalogových cen činí téměř devět miliard dolarů. Další zakázky v Dubaji obdržel také evropský konkurent Airbus. Kuvajtská nízkonákladová letecká společnost Jazeera Airways si u něj například objednala 28 letadel v katalogové hodnotě 3,4 miliardy dolarů.
- Miliardář Richard Branson prodal další akcie za 300 milionů USD ve své firmě zaměřené na vesmírnou turistiku Virgin Galactic Holdings (v úterý -3,58 %). Zisk z prodeje chce použít na podporu svého podnikatelského impéria, které utrpělo v době pandemie. Od počátku koronavirové krize prodal již akcie za více než miliardu dolarů.
- Farmaceutická společnost Pfizer (v úterý -0,10 %) oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání pilulky proti nemoci covid-19. Lék s názvem paxlovid podle předběžných výsledků klinických testů snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 %. Deník The Washington Post informoval, že americká vláda už připravuje nákup tablet pro deset milionů pacientů.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 1,6 % po poklesu o 1,3 % v září. Zhruba polovinou se na říjnovém růstu podílelo oživení po hurikánu Ida, oznámila v úterý americká centrální banka.
- Maloobchodní tržby v USA v říjnu meziměsíčně stouply o 1,7 % (odhad: +1,4 %, září: +0,8 %), bez započtení prodejů aut byly vyšší rovněž o 1,7 % (odhad: +1 %, září: +0,7 %).
- Podnikové zásoby v USA se v září zvýšily o 0,7 % (odhad: +0,7 %, srpen: +0,8 %).
- Index trhu rezidenčních nemovitostí v USA od NAHB v listopadu stoupl na 83 bodů (odhad: 80 bodů, říjen: 80 bodů).
- Index dovozních cen v USA v říjnu meziročně vyskočil o 10,7 % (odhad: +9,1 %, září: +9,3 %), index vývozních cen vystřelil o 18 % (odhad: +16,5 %, září: +16,3 %). Meziměsíčně index dovozních cen v říjnu stoupl o 1,2 % (odhad: +1 %, září: +0,4 %) a index vývozních cen se zvýšil o 1,5 % (odhad: +0,9 %, září: +0,4 %).
Výsledková sezóna
- Americká společnost Walmart zvýšila v třetím čtvrtletí provozní zisk o 0,2 % na 5,8 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 1,45 USD (odhad: 1,40 USD), tržby činily 140,53 miliardy USD (odhad: 135,43 miliardy USD). Největší maloobchodní řetězec světa má dostatek zásob na klíčovou předvánoční sezónu a výpadků dodávek kvůli potížím v logistice se neobává. Zvýšil proto celoroční výhled tržeb i zisku.
- Výsledky Home Depot v 3Q: Zisk na akcii 3,92 USD (odhad: 3,42 USD), tržby 36,82 miliardy USD (odhad: 34,95 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC