Česká zbrojovka Group vykázala za první tři čtvrtletí roku růst tržeb o více než 50 %, vydělala 902,84 milionu Kč
Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku nárůst tržeb o 51,5 % na 7,66 miliardy korun. Výsledek podpořily vyšší prodeje ve všech regionech a konsolidace výnosů společnosti Colt od 21. května. Na rovině čistého zisku vykázala skupina výsledek 902,84 milionu Kč, což je o 89,1 % více než ve stejném období loňského roku.
Normalizovaný zisk EBITDA (upravený o jednorázové položky spojené s akvizicí Coltu) dosáhl za první tři čtvrtletí roku 1,61 miliardy Kč, meziročně tak byl vyšší o 45,7 %. Provozní výsledek hospodaření činil 901,97 milionu Kč, o 10,6 % více než za prvních devět měsíců roku 2020. Nižší nárůst v porovnání s EBITDA byl zapříčiněn zejména nárůstem odpisů a amortizace, a to i v souvislosti s akvizicí společnosti Colt.
Počet prodaných zbraní se za první tři čtvrtletí letošního roku zvýšil o 37,2 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 a překonal 463 tisíc kusů.
"Výsledky za prvních devět měsíců roku 2021 zřetelně ukazují, že strategie naší skupiny, síla klíčových značek a produktový mix v kombinaci s cenovou politikou dokážou splnit očekávání našich zákazníků a zároveň tvoří dlouhodobou hodnotu pro naše investory," napsal ve výsledkové zprávě předseda představenstva CZG Jan Drahota. "Zaznamenali jsme nárůst tržeb ve všech teritoriích. Spojené státy pro naši skupinu zůstávají největším trhem. Těší nás pokračující spolupráce s Armádou České republiky, kdy se v třetím čtvrtletí rozeběhly dodávky pod rámcovou smlouvou. Konkrétně se jednalo o dodávky útočných pušek BREN 2 s příslušenstvím," doplnil.
Výnosy v ČR za devět měsíců k 30. září 2021 vzrostly o 6,9 % na 522,4 milionu Kč. Nižší prodeje z prvního pololetí byly kompenzovány první realizací dodávek Armádě ČR pod rámcovou smlouvou, jež započaly v samotném třetím čtvrtletí. Výnosy z prodejů ve Spojených státech vzrostly za prvních devět měsíců roku o 29,6 % na 4,5 miliardy Kč, a to především díky nárůstu poptávky na komerčním trhu a konsolidovaným výnosům Coltu v USA. Vzhledem k akvizici Coltu začala skupina vykazovat výnosy realizované v Kanadě, které za prvních devět měsíců tohoto roku činily 329,6 milionu Kč, což je meziročně o 323,8 % více. Výnosy dosažené v Evropě (vyjma ČR) se za devět měsíců do 30. září 2021 meziročně zvýšily o 21,7 %, na 733,3 milionu Kč, zejména v důsledku nárůstu prodejů v zemích střední a východní Evropy.
Výnosy dosažené v Africe vzrostly za prvních devět měsíců roku o 209,6 % na 673,3 milionu Kč, a to díky dodávkám zákazníkům z ozbrojených složek. Výnosy v Asii se zvýšily o 79,1 % na 548,4 milionu Kč v důsledku nárůstu prodejů odběratelům z řad ozbrojených složek i komerčním zákazníkům. Výnosy z prodejů do ostatních částí světa dosáhly 297,2 milionu Kč, a meziročně tak vzrostly o 322,7 %.
Vzhledem k příznivému vývoji hospodaření CZG a výsledkům firmy Colt skupina očekává za celý rok dosažení výnosů při horní hranici výhledu ve výši 10,34-10,64 miliardy Kč. Stejně tak zisk EBITDA by měl být blízko horní hranice pásma 1,99-2,19 miliardy Kč. Hlavní výzvou zůstává schopnost skupiny uspokojit celosvětově silnou poptávku jak z hlediska vlastních výrobních kapacit, tak z hlediska kapacit dodavatelského řetězce.
"Výsledky hodnotíme celkově neutrálně. Tržby, stejně jako marže, byly pod našimi i konsenzuálními odhady, odhady byly nicméně ztížené konsolidací Coltu. Ta měla dopad na všechny úrovně hospodaření, marže Coltu jsou nižší než původní u CZG. Management firmy potvrdil letošní výhled na horní hraně rozpětí, což znamená zvýšení výhledu tržeb asi o 1 % a o 5 % na úrovni EBITDA. Domníváme se, že trh již očekával toto zvýšení výhledu po komentářích managementu v prvním pololetí o pokračující silné globální poptávce. Na úrovni čistého zisku jsou výsledky mírně negativní ve smyslu vyšších odpisů a vyšších úrokových nákladů, kurzové zajištění mělo na druhé straně pozitivní dopad," říká analytik České spořitelny Petr Bártek.
"Celkově byly provozní výsledky sice mírně pod očekáváním trhu, nicméně potvrzení výhledu u horní hranice podle nás značí očekávání solidního čtvrtého kvartálu ze strany firmy, a zveřejněnou zprávu tak hodnotíme neutrálně," doplnil analytik J&T Banky Pavel Ryska.
Generální ředitel České zbrojovky Group Jan Drahota na konferenčním hovoru uvedl, že byznys firmy se vyvíjí dobře a že hospodaření CZG je nyní na nebo nad úrovní, kterou management očekával. V prvních devíti měsících roku rostl prodej dlouhých palných zbraní rychleji než prodej krátkých palných zbraní, což mění produktový mix a zvyšuje průměrnou prodejní cenu. Šéf hlavního závodu v Uherském Brodě Jan Zajíc uvedl, že výroba v tomto závodě by měla vzrůst z letošních cca 440 tisíc kusů zbraní na cca 600 tisíc kusů v roce 2025, tedy o 36 % za čtyři roky.
Za celý loňský rok vykázal holding CZG výnosy 6,8 miliardy korun, provozní výsledek hospodaření přesáhl 1,056 miliardy korun. Skupina vyrábí ruční palné zbraně pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Prodává je pod značkou CZ (Česká zbrojovka), která má více než osmdesátiletou historii, a dále také pod značkami CZ-USA, Colt, Colt Canada, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems.
Kromě České zbrojovky do skupiny patří společnosti Colt Manufacturing Company, Colt Canada Corporation, CZ-USA, Brno Rifles, 4M Systems a CZ Export Praha. Holding drží také menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně. Skupina zaměstnává přibližně 2 000 lidí v České republice, Spojených státech, Kanadě a Německu. Skupinu CZG vlastní z 81,2 % holding Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 18,8 % tvoří veřejně obchodované akcie.
Zdroj: Česká zbrojovka Group