Deficit zahraničního obchodu USA v říjnu klesl, export vystoupil na rekord
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v říjnu snížil o 17,6 % na 67,1 miliardy dolarů. Je to nejnižší hodnota za šest měsíců a největší procentuální pokles od dubna 2015. Velké oživení exportu, který vystoupil na rekord, pomohlo vyrovnat mnohem menší nárůst dovozu. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obchodu. V září schodek dosáhl rekordní výše.
Vývoz stoupl o 8,1 % na historické maximum 223,6 miliardy dolarů. V čele tohoto nárůstu stál vývoz zboží, který se zvýšil o 11,1 % na 158,7 miliardy dolarů, což je rovněž rekordní hodnota. Prudký nárůst exportu zastínil nárůst dovozu o 0,9 % na 290,7 miliardy dolarů, což je také rekordní hodnota. Dovoz zboží se zvýšil o 0,7 % na taktéž rekordní hodnotu 242,7 miliardy dolarů.
"Obchodní deficit se výrazně snižuje a nalévá ještě více paliva do nádrže ekonomiky, což zaručuje silnější růst s blížícím se koncem roku 2021," uvedl hlavní ekonom společnosti Fwdbonds Christopher Rupkey.
"Očekáváme, že silnější růst vývozu a zmírnění objemu dovozu udrží deficit v příštím roce stabilní poté, co v roce 2021 dosáhl několikanásobného rekordu," uvedl ekonom společnosti Oxford Economics Mahir Rasheed. "Varianta koronaviru omikron je však klíčovým faktorem, který hrozí narušit obchodní toky tím, že zpomalí globální oživení na počátku roku 2022," dodal.
Deficit zahraničního obchodu je v USA chronickým jevem, dovoz stále převyšuje vývoz. Schodek si Spojené státy financují zahraničními úvěry. Jejich kapitálové trhy jsou atraktivní i proto, že dolar je považován za hlavní světovou měnu.
Největšími věřiteli USA jsou Čína a Japonsko. Ty vlastní i nejvíce amerických dluhopisů, hned po americké centrální bance. Obchodní deficit brzdí růst americké ekonomiky už pět čtvrtletí v řadě.
Zdroj: ČTK
Aktuality
