Akcionáři společnosti Shell schválili návrh přesunout sídlo do Británie
Akcionáři britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell schválili návrh přesunout sídlo firmy z Nizozemska do Británie. Podle agentury Reuters o tom v pátek rozhodla jejich mimořádná valná hromada. Záměr už dříve rozladil nizozemskou vládu, protože jedním z hlavních důvodů přesunu sídla jsou spory o postup při danění dividend. Před budovou, kde se valná hromada koná, protestují ekologičtí aktivisté.
Akcionáři hlasovali také o dalších návrzích, jako je celkové zjednodušení podnikové struktury a zkrácení názvu na Shell Plc. Předseda správní rady Andrew Mackenzie oznámil, že pro návrh změn se podle předběžných výsledků vyslovila většina akcionářů. Hlasovali akcionáři, kteří drží 57,9 procenta kmenových akcií, a z nich se pro návrh změn vyslovilo 99 procent hlasujících. Nutných bylo alespoň 75 procent.
Nyní se očekává, že firma začne s přesunem sídla z Haagu do Londýna hned na začátku příštího roku.
Shell v polovině listopadu oznámil, že ukončí duální akciovou strukturu a bude mít pouze jednu třídu akcií. To znamená, že vznikne větší objem kmenových akcií, které pak Shell bude moci snáze odkupovat, když to uzná za vhodné. S akciemi podniku se ale dál bude obchodovat na burzách v Amsterodamu, Londýně a New Yorku, tak jako dosud.
Před budovou v Rotterdamu, kde se valná hromada koná, se shromáždila skupina kritiků firmy a ekologických aktivistů. "Shell musí padnout!", stálo na jednom z transparentů. "Před klimatickou spravedlností neutečete a neschováte se před ní," hlásal další.
Shell vede s nizozemskými úřady vleklý spor o 15procentní srážkovou daň, kterou Nizozemsko uplatňuje. Firma se jí snažila vyhýbat právě tím, že měla dvě třídy akcií - každá podléhala jinému postupu zdanění při výplatě dividend. Nová struktura tento problém vyřeší - Shell už tuto daň nebude muset v Nizozemsku platit.
Vztahy s Nizozemskem zhoršila i zpráva z října, kdy největší penzijní fond v Nizozemsku ABP oznámil, že ze svého portfolia vyřadí akcie všech firem z odvětví fosilních paliv, včetně akcií Shell. Stejně jako další velké ropné společnosti v Evropě, i Shell si přitom stanovil cíl postupného odklonu od uhlovodíků, aby vyhověl sílícím požadavkům na ochranu životního prostředí.
Kritici tvrdí, že se Shell rozhodl odejít z Nizozemska částečně kvůli květnovému rozhodnutí nizozemského soudu. Ten firmě nařídil, aby své globální emise uhlíku do konce roku 2030 snížila o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Firma plánuje více investovat do sluneční a větrné energie, proti soudnímu verdiktu se brání.
Zdroj: ČTK