Pražská burza se v pátek vrátila k oslabování, nezdražil žádný titul v indexu PX
Index PX pražské burzy v pátek odepsal 0,57 % na 1 390,11 bodu. Po čtvrtečním mírném růstu se tak vrátil k oslabování. Na pražské burze se v závěru týdne zobchodovaly podprůměrné objemy a v kladných číslech neskončil ani jeden z titulů v indexu. V týdenním horizontu benchmark klesl o 1,44 %.
Erste v pátek ztratila 0,65 % na 983,80 Kč. Oslabovala v souladu s náladou v západoevropském bankovním sektoru, avšak ztrácela o něco méně. MONETA odepsala 1,55 % na 92,15 Kč. MONETA se obchodovala za nadprůměrných objemů. V pondělí se koná valná hromada banky, kde se bude rozhodovat o spojení s Air Bank. Komerční banka odepsala 0,84 % na 888 Kč.
Nedařilo se ani společnosti ČEZ, která ztratila 0,37 % na 806 korun. Reagovala tak mimo jiné na pokles cen emisních povolenek.
Týden na BCPP: PX -1,44 %, Erste -2,45 %, MONETA -3 %, ČEZ +0,44 %
V týdenním horizontu index PX klesl o 1,44 %. Oslabení přišlo po dvou růstových týdnech. Index skončil v záporných číslech čtyři z pěti obchodních dní. V pondělí a v úterý ztrácel jen mírně, ve středu klesl výrazněji a další pokles přišel v pátek.
Největší vliv na pokles indexu měly akcie Erste. Nejvíce oslabily ve středu, kdy ztratily 2,64 %. Ve čtvrtek posílily o více než procento, a ztrátu tak částečně smazaly, v pátek ovšem znovu oslabily. Celkem za týden Erste klesla o 2,45 %. Oslabovala i MONETA. Ta celkem ztratila 3 %. Pod tlakem byl v týdnu celý západoevropský bankovní sektor. Komerční banka během týdne oslabila jen mírně, a potvrdila tak, že bývá k poklesům bankovního sektoru více odolná než zbylé finanční domy na pražském parketu. Ztratila o 0,84 %.
ČEZ jako jeden z mála titulů v indexu během týdne posílil, zpevnil o 0,44 %. Akcie energetické společnosti kolísaly kolem 800 korun. Poměrně velká volatilita panovala u ceny emisních povolenek a elektřiny.
Příští týden se hned v pondělí koná valná hromada Monety, kde se bude rozhodovat o spojení s Air Bank. V úterý má bankovní rada ČNB měnověpolitické jednání, kde se bude rozhodovat o dalším zvyšování úrokových sazeb. Z dřívějších vyjádření guvernéra ČNB i dalších členů bankovní rady je pravděpodobné, že sazby vzrostou. Analytici očekávají navýšení o 0,75 procentního bodu na 3,5 %, vyloučit ale nelze ani zvýšení dvoutýdenní repo sazby o celý jeden procentní bod.
Obchodování na pražské burze bude příští týden o jeden den zkrácené. V pátek je Štědrý den a na burze se neobchoduje.
Zdroj: BCPP
Aktuality
