US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,42 %
NASDAQ+0,54 %
DOW JONES+0,15 %
PX+0,45 %
ČEZ+0,00 %
NVIDIA+2,74 %

Ukrajina plánuje válečné dluhopisy na financování ozbrojených sil

Ukrajinská vláda plánuje od úterý začít prodávat dluhopisy, kterými bude platit své ozbrojené síly bránící zemi před ruskou invazí. Oznámení přichází po silném propadu cen stávajících ukrajinských státních dluhopisů, uvedl ve své zprávě server BBC. Cena jednoho dluhopisu se splatností jeden rok bude 1000 ukrajinských hřiven (750 Kč), úroková sazba bude stanovena v aukci.

Ukrajinské ministerstvo financí se také snažilo ujistit mezinárodní investory, že splatí svůj stávající dluh. Investoři se obávají, že ruská invaze do země způsobí, že Kyjev nebude schopen splácet dluh. Ratingové agentury začaly už minulý týden snižovat hlavní rating Ukrajiny hlouběji do neinvestičního pásma.

Ukrajinské ministerstvo financí na Twitteru uvedlo, že v době vojenské agrese Ruska nabídne občanům, podnikům a zahraničním investorům, že mohou podpořit rozpočet Ukrajiny investicí do vojenských státních dluhopisů. Výnosy z dluhopisů budou použity pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Dluhopisový trhUkrajina
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny