US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,83 %
NASDAQ-1,21 %
DOW JONES-1,07 %
PX-1,45 %
ČEZ-0,16 %
NVIDIA-1,35 %

Inflace v USA v únoru vystoupila na 7,9 %, další maximum za 40 let

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zrychlil na 7,9 % z lednových 7,5 %. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od ledna 1982. Ve čtvrteční zprávě to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici navíc předpokládají, že inflace bude v příštích měsících dále růst, protože útok ruských vojsk na Ukrajinu způsobil výrazné zvýšení cen ropy a dalších komodit.

Údaje o únorové inflace jen zčásti odrážejí nárůst cen ropy v reakci na ruskou invazi, která začala 24. února. Ropa od té doby zdražila o více než 30 %, tento týden se cena severomořské ropy Brent vyšplhala až na 139 dolarů za barel. To byla nejvyšší úroveň od roku 2008.

USA - meziroční inflace, zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční inflace, zdroj: tradingeconomics.com

Inflace v USA se nyní nachází vysoko nad 2% cílem americké centrální banky. Předpokládá se, že Fed příští týden na zasedání v reakci na rychlý růst cen zahájí zvyšování úrokových sazeb.

Inflace v USA se výrazně zvyšovala už před válkou na Ukrajině, a to v důsledku silné spotřebitelské poptávky a omezené nabídky zboží. V případě většiny Američanů teď inflace výrazně převyšuje tempo růstu mezd, což jim komplikuje hrazení výdajů za nezbytné položky, jako jsou potraviny, plyn a nájmy. Inflace se tak stává hlavní politickou hrozbou pro prezidenta Joea Bidena a jeho demokraty.

Zdroj: ČTK

Podívejte se na aktuální video

Americká ekonomikaInflaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nervozita na Wall Street: Americké akcie zahajují čtvrtý rok býčího trendu učebnicově, situace připomíná rok 1998

Nervozita na Wall Street: Americké akcie zahajují čtvrtý rok býčího trendu učebnicově, situace připomíná rok 1998

14. 11.-Petr Novotný, Andrej Rády
Americké akcie