US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ-1,28 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ-0,32 %
KB-0,57 %
Erste+1,56 %

S&P: Ruská ekonomika letos klesne o 8,5 procenta

Ruská ekonomika letos v důsledku útoku na Ukrajinu klesne o 8,5 procenta. Předpověděla to ratingová agentura S&P Global. Prudce tak zhoršila svou předchozí prognózu, podle které se měl ruský hrubý domácí produkt (HDP) letos zvýšit o 2,7 procenta. Rusko se v důsledku svého útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých mezinárodních sankcí, ze země navíc odchází řada západních podniků.

Někteří odborníci předpokládají, že letošní propad ruské ekonomiky bude ještě výraznější. Ekonomové z Institutu pro mezinárodní finance (IIF) například minulý týden předpověděli, že ruský HDP letos klesne o 15 procent. Navíc varovali, že Rusko se bude řadu let potýkat s negativními důsledky odlivu vzdělaných Rusů a omezeného přístupu k technologiím ze Spojených států a Evropské unie, což bude brzdit technologický rozvoj země.

S&P rovněž snížila odhad letošního hospodářského růstu v sousedním Polsku, a to na 3,6 procenta z dříve předpokládaných pěti procent. Odhad letošní inflace v Polsku naopak agentura zvýšila na 8,9 procenta z dříve očekávaných 5,4 procenta, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Ekonomické a politické hrozbyEvropská ekonomikaHDPRusko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

S&P 500: Kde hledat příští akciové vítěze?

S&P 500: Kde hledat příští akciové vítěze?

14. 8.-Andrej Rády
Akciové tipy