Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů mají obavu ze svého finančního zajištění v důchodu
Obavu ze svého finančního zajištění v důchodu má 76 % Čechů. Dvě třetiny lidí si proto ukládají peníze na stáří, a to nejčastěji pomocí penzijního spoření. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Penzijní společnosti. Penzijní spoření má sjednáno 50 % Čechů, třetina lidí si na důchod šetří na spořicím či běžném účtu.
Třetina Čechů si na důchod nespoří vůbec. Polovina z nich s přípravami na penzi teprve plánuje začít, zbytek se spoléhá na důchod od státu nebo finanční pomoc od rodiny. Experti z ČSOB Penzijní společnosti však doporučují přípravy na důchod nepodceňovat a začít si spořit co nejdříve.
Z toho, jak budou v důchodu vycházet s financemi, mají větší obavy ženy než muži. Ženy také počítají s tím, že budou v důchodu potřebovat méně peněz. Že jim bude stačit do 20 000 Kč měsíčně, očekává 6 z 10 žen a méně než polovina mužů. Celkem 61 % lidí si myslí, že si v důchodu vystačí s 15 až 25 tisíci korun měsíčně.
Průměrný důchod dosáhne v roce 2022 díky několika valorizacím 17 242 korun. To je ale pouze na nižší hranici toho, s čím Češi počítají, že si v důchodu vystačí. Přes 46 % lidí bude v důchodu potřebovat přes 20 000 korun měsíčně. Na tuto úroveň ale důchody v dohledné době nevystoupají, a to i kvůli současné finanční situaci ovlivněné inflací, růstem cen energií a konfliktem na Ukrajině.
Na důchod se aktivně připravuje 67 % Čechů. Nejčastěji k tomu využívají penzijní spoření, které má sjednáno polovina dotázaných (nad 35 let je to dokonce 61 % lidí). Třetina dotázaných si peníze na stáří ukládá na běžném nebo spořicím účtu a 24 % respondentů má životní pojištění.
Penzijní spoření je vhodný způsob přípravy na důchod. Každý klient si může vybrat strategii, která odpovídá jeho preferencím – od konzervativních po dynamické. Na rozdíl od spořicích účtů navíc přináší výhodu v podobě státních příspěvků, případně i příspěvků od zaměstnavatele. Příspěvky na penzijní spoření od zaměstnavatele dostává podle průzkumu jen třetina lidí, ačkoli je dvě třetiny dotázaných považují za atraktivní zaměstnanecký benefit.
Skoro 68 % dotázaných si myslí, že na důchod je nejlepší začít spořit nejpozději ve 30 letech. K tomu je vhodné právě penzijní spoření coby dlouhodobý spořicí produkt.
Experti kromě toho doporučují využít finanční kalkulačku, kterou nedávno představila Česká správa sociálního zabezpečení. S její pomocí si mohou lidé zjistit, jak vysoký bude přibližně jejich důchod a kolik si budou muset naspořit navíc. Zatím ji však vyzkoušela pouze čtvrtina Čechů.
Průzkum byl v únoru 2022 realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1 027 respondentů.
Zdroj: ČSOB Penzijní společnost