Americké akcie ve čtvrtek po ztrátách firem Apple a Cisco Systems oslabily
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zlevnily. Investory nadále znepokojují vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby.
Index Dow klesl o 0,75 % na 31 253,13 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,58 % na 3 900,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,26 % na 11 388,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,20 % na 29,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 2,837 %.
"Skutečnost je taková, že inflace je v plném proudu a úrokové sazby rostou. A dokud inflace nezačne klesat, bude trh pod tlakem," řekl stratég U.S. Bank Terry Sandven.
Akcie Cisco Systems klesly o 14,13 %, protože společnost zhoršila výhled růstu tržeb na letošní rok kvůli odchodu z Ruska a nedostatku některých součástek. Ve ztrátách pokračují i maloobchodní společnosti kvůli obavám z dopadu inflace na jejich hospodaření. Akcie Applu ztratily 2,46 %. Posílily ale akcie Twitteru (+1,19 %) poté, co agentura Bloomberg napsala, že představitelé firmy sdělili zaměstnancům, že plán na převzetí firmy Elonem Muskem pokračuje podle očekávání a nebude se znovu jednat o ceně.
Dolar ve čtvrtek oslabil k euru i vůči koši měn
Americký dolar ve čtvrtek oslabil a dolarový index se dále vzdálil 20letému maximu, na něž vystoupil koncem minulého týdne. Některé kupce ve čtvrtek přilákala k nákupům většina hlavních měn, které letos vůči dolaru oslabovaly, a to jak měny považované za bezpečnější investice, jako japonský jen a švýcarský frank, tak rizikovější měny včetně australského a novozélandského dolaru.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o téměř procento na 102,81 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 1,2 % na 1,0592 USD.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americký podnikatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk ve středu papírově přišel zhruba o 12,3 miliardy dolarů. To je částka, která odpovídá snížení hodnoty jeho podílu v Tesle. Akcie firmy totiž kvůli propadu trhu spadly na nejnižší hodnotu od začátku roku. Musk se v sérii tweetů rovněž kriticky vyjádřil k levicově smýšlejícím politikům a naznačil, že ve volbách podpoří republikány.
- Americký řetězec fastfoodů McDonald's prodá svůj byznys v Rusku současnému provozovateli a držiteli provozní licence Alexandru Govorovi. Největší prodejce hamburgerů na světě ve čtvrtek uvedl, že firma pak bude v Rusku působit pod jiným názvem. McDonald's už v březnu oznámil, že po ruské invazi na Ukrajinu své aktivity v Rusku pozastavuje, a začátkem tohoto týdne uvedl, že je prodá.
- Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) investuje do nového výrobního závodu na superpočítače v Kutné Hoře. Vznikne vedle továrny na výrobu standardních serverů a řešení pro ukládání dat. Se zahájením výroby se počítá v letošním třetím čtvrtletí, oznámila ve čtvrtek firma v tiskové zprávě. Výši investice neuvedla.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 14. května stoupl na 218 tisíc ze 197 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 203 tisíc), čekal se růst na 200 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 7. května klesl na 1,317 milionu z 1,342 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,343 milionu), čekal se pokles jen na 1,320 milionu.
- Prodeje starších domů v USA v dubnu meziměsíčně klesly o 2,4 % na celoročně přepočtené tempo 5,61 milionu jednotek (odhad: -0,7 % na 5,65 milionu jednotek, březen: -3 % na 5,75 milionu jednotek).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v květnu spadl na 2,6 bodu (odhad: 16 bodů, duben: 17,6 bodu).
Výsledková sezóna
- Výsledky Kohl's v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 3,72 miliardy USD (odhad: 3,68 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,85 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 6,25 miliardy USD (odhad: 6,35 miliardy USD).
- Výsledky Palo Alto Networks v 3QFY2022: Upravený zisk na akcii 1,79 USD, tržby 1,39 miliardy USD (odhad: 1,36 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK