Biden oznámil vznik Indopacifické soustavy pro ekonomický rozvoj
Americký prezident Joe Biden v pondělí oficiálně oznámil vznik Indopacifické soustavy pro ekonomický rozvoj (IPEF), která má vytvořit půdu pro hlubší angažovat Spojených států v rychle rostoucím regionu, kde posiluje svůj vliv Čína. IPEF má zatím 13 členů a má řešit nové úkoly, od stanovení standardů pro digitální ekonomiku, zajištění bezpečných dodavatelských řetězců až po zajištění významných investic pro přechod na čistou energii, uvedla agentura Kjódó.
Spojené státy označují IPEF za ekonomické uspořádání 21. století. Podrobnosti, včetně toho, jak budou vypadat jednání a jak se budou prosazovat uzavřené smlouvy, ale zatím nejsou jasné. To vyvolává otázky, zda se iniciativa může stát důvěryhodnou alternativou k velkým regionálním dohodám o volném obchodu, z nichž Spojené státy vystoupily, ale Peking se k nim stále více snaží připojit.
Kromě Spojených států jsou mezi prvními členy Austrálie, Brunej, Indie, Indonésie, Japonsko, Malajsie, Nový Zéland, Filipíny, Singapur, Jižní Korea, Thajsko a Vietnam, uvedla americké vláda. Členské země se na hrubém domácím produktu světa podílejí asi 40 %.
Mnohé z 13 členských zemí včetně Japonska, Austrálie a Singapuru jsou členy dohody o volném obchodu původně nazvané Transpacifické partnerství (TPP). Tu Spojené státy za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa v roce 2017 opustily.
Bidenova vláda uvedla, že IPEF nebude tradiční dohodou o volném obchodu, která by zahrnovala závazky ke snížení cel. To odráží přetrvávající obavy uvnitř USA, že dohody o volném obchodu a globalizaci v minulosti způsobily přesun firem do zemí s levnou pracovní silou a pokles pracovních míst v USA.
Odborníci na obchodní vztahy ale zpochybňují, zda IPEF může poskytnout smysluplné pobídky pro členství, když nenabídne větší přístup na trh největší světové ekonomiky. Ten při obvyklých obchodních jednáních bývá nabízen jako návnada pro snahy Washingtonu stanovit přísnější pracovní normy nebo zvýšit ochranu duševního vlastnictví.
Podle Bidenovy vlády se IPEF zaměří na čtyři pilíře - spravedlivý a pružný obchod, odolnost dodavatelského řetězce, infrastrukturu a čistou energii a daně a boj proti korupci. Členské země se nutně nemusejí připojit ke všem pilířům a mohou se rozhodnout, že se budou podílet pouze na některých částech rámce.
Vzhledem k rychlému rozvoji elektronického obchodu v regionu se obchodní pilíř zaměří na prosazování standardních pravidel v digitální ekonomice včetně standardů pro přeshraniční toky dat a opatření omezující nakládání s těmito daty. Bude se zabývat rovněž obavami o soukromí na internetu a neetickým využíváním umělé inteligence, uvedla vláda USA.
IPEF bude také usilovat o závazky v oblasti dodavatelských řetězců, aby se dalo lépe předvídat narušení těchto řetězců a jejich narušení zabránit. Pandemie nemoci covid-19 odhalila křehkost globálního dodavatelského řetězce v odvětví polovodičů a u dalších výrobků.
Biden původně předložil návrh na vytvoření IPEF loni na podzim při virtuálním regionálním setkání. Oznámení o spuštění jednání přichází v době jeho první návštěvy Asie od nástupu do funkce, tedy od loňského ledna. Americká ministryně obchodu Gina Raimondová před Bidenovou cestou do Asie uvedla, že USA se snaží urychleně zaplnit vakuum, které vzniklo, když se Trumpova vláda od regionu distancovala.
Jeden z představitelů Bidenovy vlády v únoru prohlásil, že není v plánu zapojit do IPEF Čínu. Zůstává ale otázkou, jak to bude s Tchaj-wanem. Jeho zapojení by mohlo být potenciálně kontroverzním krokem, protože by mohlo rozladit Čínu a zkomplikovat snahy o zapojení zemí jihovýchodní Asie, z nichž mnohé mají úzké vazby na Čínu.
Zdroj: ČTK