US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-1,79 %
NASDAQ-1,30 %
S&P 500-1,13 %
ČEZ+1,41 %
KB+0,15 %
Erste-1,85 %

Vesmírná loď Starliner od Boeingu se vrátila na Zemi

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing se ve čtvrtek brzy ráno SELČ vrátila na Zemi. Uvádí to zahraniční agentury s odkazem na přímý přenos amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi, která uskutečnila zkušební let a v budoucnosti by měla sloužit jako "taxi" pro astronauty, byla jen figurína. Podle představitelů NASA byl let "mimořádně úspěšný".

Redakce IW
Redakce IW
26. 5. 2022 | 5:30
Americké akcie

Podle agentury AP byla cesta z mezinárodní vesmírné stanice ISS, ke které se loď připojila minulý týden, rychlá. Po zhruba čtyřech hodinách kapsule přistála v areálu americké armády ve státě Nové Mexiko za použití tří padáků a šesti airbagů. Při cestě do vesmíru i zpět na Zemi loď převážela několik stovek kilo zásob a materiálu.

Pro Starliner se jednalo o druhý zkušební let. Ten první v roce 2019 selhal a loď se musela vrátit předčasně na Zemi. Při zkušební letu Starliner přivezl posádce ISS zásoby. Letošní let byl tak pro Boeing klíčový, uvedly agentury.

Steve Stich, který má v NASA na starost programy soukromých dopravců, označil zkušební let Starlineru za "mimořádně úspěšný". Podle něj splnil všechny cíle. Zkušební let poskytl americké vesmírně agentuře a Boeingu velké množství dat, která budou užitečná pro spuštění prvního zkušebního letu s lidskou posádkou.

Potížím se nevyhnul Boeing ani při nynější misi. Krátce po startu selhaly u Starlineru dva z jeho 12 motorů a firma rovněž uvedla, že monitoruje nečekané chování systému kontroly teploty. Teplota modulu ale prý zůstává stabilní.

Boeing doufá, že se po firmě SpaceX miliardáře Elona Muska stane druhým vesmírným přepravcem a "taxi" pro astronauty. To by si přála i NASA, která chce snížit závislost na Rusku v cestách na ISS.

Zdroj: ČTK

Americké akcieBoeing
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Miliardové zisky za kvartál. Tohle jsou vítězové české výsledkové sezóny

Miliardové zisky za kvartál. Tohle jsou vítězové české výsledkové sezóny

13. 6.-Tomáš Beránek, Vendula Pokorná
Akcie ČR