Americké akcie v pátek po datech z trhu práce oslabily, ztráty zaznamenaly hlavní indexy i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech v závěru týdne oslabily. Dolů je poslalo očekávání, že po pozitivní statistice z trhu práce bude americká centrální banka s větší pravděpodobností pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby snížila vysokou inflaci. Na devizovém trhu posiloval dolar.
Index Dow klesl o 1,05 % na 32 898,91 bodu, širší S&P 500 ztratil 1,64 % na 4 108,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,47 % na 12 012,73 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,28 % na 24,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,941 %.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zůstala v květnu na dvouletém minimu 3,6 %. Celkem v květnu vzniklo mimo zemědělství v americké ekonomice 390 tisíc pracovních míst, což je o něco více, než čekali analytici.
"Říká nám to, že ekonomika je v poměrně dobrém stavu, což je dobrá zpráva, ale když se na to podíváme v kontextu toho, co to znamená pro Fed a zpřísňování měnové politiky - pravděpodobně si budou více jisti, že v něm mohou pokračovat," řekl analytik Shawn Snyder ze Citi Personal Wealth Management. "To je pro investory trochu negativní, protože doufají, že Fed s ním koncem tohoto roku na nějakou dobu přestane," dodal.
Výrazný podíl na poklesu všech tří indexů měl pád akcií společnosti Apple, která nakonec odepsala 3,86 %. Tesla klesla o 9,22 % poté, co její generální ředitel Elon Musk v e-mailu pro vedoucí pracovníky, do kterého nahlédla agentura Reuters, uvedl, že má "velmi špatný pocit" z ekonomiky a potřebuje ve firmě zrušit asi deset procent pracovních míst.
Za celý týden index Dow ztratil 0,95 %, S&P 500 se snížil o 1,20 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,98 %.
Dolar v pátek díky datům z trhu práce posílil
Na devizovém trhu se v pátek díky pozitivní statistice z trhu práce dařilo dolaru. Krátce před 22.00 SELČ euro k dolaru ztrácelo 0,2 % na 1,0721 USD. K japonskému jenu si dolar připisoval 0,8 % na 130,86 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu přidával 0,3 % na 102,16 bodu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká farmaceutická společnost Bristol Myers Squibb koupí za 4,1 miliardy dolarů vývojáře léků Turning Point Therapeutics. Chce tak rozšířit své portfolio onkologických přípravků. S odvoláním na páteční oznámení společnosti Bristol Myers Squibb, která vyvíjí a poskytuje léčbu v oblasti onkologie, hematologie a imunologie, o tom informovala agentura Reuters.
- Americká automobilka Tesla zastavuje v celém světě nábor nových zaměstnanců a deset procent těch současných bude muset propustit. To by znamenalo kolem 11 000 lidí. V interním e-mailu to podle agentury Reuters uvedl šéf automobilky Elon Musk. Dodal také, že ekonomiku podle něj čekají těžké časy.
- Více než 750 majitelů elektromobilů Tesla si u amerického úřadu pro bezpečnost silničního provozu stěžovalo, že jejich vozy při použití částečně automatizovaného systému řízení se na silnici náhle zastavily bez zjevného důvodu. Informoval o tom Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA), který požádal společnost Tesla o vyjádření.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity ve Spojených státech v květnu podle finálních indexů nákupních manažerů od společnosti S&P Global kleslo. Kompozitní ukazatel, který zahrnuje výrobu i služby, se snížil na 53,6 bodu z dubnových 56 bodů, flash údaj byl 53,8 bodu. Dílčí index pro sektor služeb klesl na 53,4 bodu z dubnových 55,6 bodu, flash údaj byl 53,5 bodu. Ukazatel pro sektor služeb od ISM se snížil na 55,9 bodu z 57,1 bodu v dubnu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zůstala v květnu na dvouletém minimu 3,6 %. Celkem v květnu v USA mimo zemědělství vzniklo zhruba 390 tisíc pracovních míst, což je o něco více, než čekali analytici. V pátek to uvedlo americké ministerstvo práce.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline se dohodla, že zaplatí až 3,3 miliardy dolarů za převzetí americké biofarmaceutické firmy Affinivax. Britský podnik si chce transakcí posílit aktivity ve vývoji vakcín. GSK za převzetí Affinivaxu v první fázi zaplatí 2,1 miliardy dolarů. Uhrazení dalších až 1,2 miliardy dolarů bude záviset na dosažení cílů stanovených v dohodě.
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v březnu meziměsíčně stoupl o 3,1 % (únor: +2,4 %), meziročně se zvýšil o 21,2 % (únor: +20,3 %, odhad: +20 %).
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu se v květnu nečekaně zvýšil na 60,3 bodu (duben: 56,4 bodu, odhad: 55 bodů).
- Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v květnu klesl na 106,4 bodu z dubnových 108,6 bodu při odhadovaném snížení na 103,9 bodu.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu se v květnu snížil na -7,3 bodu z dubnových +1,1 bodu.
- Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v květnu podle finálního indexu nákupních manažerů od společnosti S&P Global kleslo, podle ukazatele od ISM naopak stouplo. PMI od S&P Global dosáhl podle finální zprávy v květnu 57 bodů po 57,5 bodu v dubnu (flash: 57,5 bodu), zatímco ukazatel od ISM stoupl na 56,1 bodu z dubnových 55,4 bodu (odhad: 54,5 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v dubnu v souladu s očekáváním 11,400 milionu (březen: 11,855 milionu).
- Provozní ředitelka firmy Meta Platforms (ve středu -2,58 %), majitele sociální sítě Facebook, Sheryl Sandbergová skončí ve funkci. Dvaapadesátiletá Sandbergová to oznámila na svém facebookovém účtu. Formálně z funkce odstoupí na podzim, měla by však zůstat ve správní radě firmy Meta, která je také mateřskou firmou Instagramu a WhatsAppu.
- Americké ministerstvo spravedlnosti v rámci několikaletého vyšetřování emisních podvodů vozů s naftovým motorem obvinilo americkou divizi společnosti Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ze zločinného spolčení. Informovala o tom agentura Reuters, podle které již automobilka, která je nyní součástí skupiny Stellantis, souhlasila s přiznáním viny a zaplacením pokuty.
- Zakladatel a ředitel automobilky Tesla Elon Musk nařídil zaměstnancům firmy, kteří pracují z domova, aby se vrátili do kanceláří. Podle BBC to vyplývá z firemních e-mailů, které se dostaly na sociální sítě. Musk napsal, že osobně zkontroluje všechny žádosti o výjimku. Práce v kanceláři na plný úvazek je to, co společnost od zaměstnanců požaduje, a osobní spolupráce byla pro úspěch Tesly vždy zásadní, míní.
- Americká automobilka Ford Motor vytvoří ve třech továrnách na americkém Středozápadě 6 200 pracovních míst. Do zmíněných závodů ve státech Michigan, Missouri a Ohio, kde plánuje vyrábět více elektromobilů, investuje 3,7 miliardy dolarů. Automobilka též převede 3 000 dočasných pracovníků na plný úvazek a zvýší jim mzdy.
- Americká společnost Microsoft ve čtvrtek zhoršila prognózu zisku a tržeb za fiskální čtvrté čtvrtletí, tedy za duben až červen. Důvodem je negativní vliv růstu amerického dolaru, uvedla firma v prohlášení. Microsoft se tak stal další z řady amerických společností, které varovaly před dopadem silnější americké měny.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude mít možnost v příštích 15 letech odkoupit zpět do svého vlastnictví restaurace v Rusku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruského antimonopolního úřadu, který schválil dohodu o prodeji ruských restaurací.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 28. května klesl na 200 tisíc z 211 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 210 tisíc), čekal se pokles na 210 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 21. května klesl na 1,309 milionu z 1,343 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,346 milionu), čekal se pokles na 1,325 milionu.
- V americkém soukromém sektoru v květnu stoupl počet pracovních míst o 128 tisíc, oznámila ve středu organizace ADP. Po dubnovém přírůstku 202 tisíc míst (revidováno z 247 tisíc) čekali analytici přírůstek dalších 300 tisíc míst.
- Tovární objednávky v USA v dubnu meziměsíčně stouply o 0,3 % (odhad: +0,7 %, březen: +1,8 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Salesforce (v úterním after-marketu +7,7 %) v 1Q: Upravený zisk 0,98 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 7,41 miliardy USD (odhad: 7,38 miliardy USD).
- Výsledky HP (v úterním after-marketu +1,1 %) v 2FQ: Upravený zisk 1,08 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 16,49 miliardy USD (odhad: 16,17 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods v 2QFY2022: Čistý zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 3,10 miliardy USD (odhad: 3,07 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
