Inflace v Německu v květnu vystoupila na 7,9 %, potvrdila konečná data statistického úřadu
Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu se v květnu zvýšilo na 7,9 %, což je maximum od první ropné krize na přelomu let 1973 a 1974. Ve finální zprávě to v úterý oznámil německý statistický úřad Destatis. Motorem inflačního růstu je podle statistiků především růst cen energií, což souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu.
Podobně vysoká inflace jako v květnu byla v Německu naposledy v zimě 1973/1974, kdy se následkem první ropné krize také prudce zvýšily ceny minerálních olejů, uvedl statistický úřad. Aktuální inflace tak překonává hodnoty po znovusjednocení Německa na začátku 90. let a také z podzimu 1981, kdy prudce vzrostly ceny minerálních olejů následkem první války v Perském zálivu.
Od začátku války na Ukrajině citelně vzrostly zejména ceny energií, které mají značný vliv na vysokou míru inflace. Ceny energií se v květnu 2022 zvýšily zhruba o 38 % ve srovnání s loňským květnem. Asi o 11 % se meziročně zvýšily i ceny potravin.
V dubnu míra inflace v Německu stoupla na 7,4 %. Podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziroční inflace v Německu v květnu činila 8,7 %.
Loni spotřebitelské ceny v Německu meziročně vzrostly o 3,1 %, nejvíce od roku 1993. Letos vládní prognóza počítá s růstem o 6,1 %. Válka na Ukrajině má v Německu dopad nejen na růst cen, ale zpomaluje i hospodářský růst.
Zdroj: ČTK, fxstreet.com
Aktuality
