ECB: Používání eura ve světě zůstalo loni stabilní
Používání eura ve světě zůstalo v loňském roce stabilní a jednotná evropská měna se udržela na druhém místě za americkým dolarem. Vyplývá to ze studie Evropské centrální banky. Na jedné straně se mírně zvýšil podíl eura na světových devizových rezervách a také na emisích mezinárodních dluhopisů, nesplacených mezinárodních úvěrech a nesplacených mezinárodních vkladech, na druhé straně se snížil podíl eura na devizovém vypořádání.
Používání eura mimo 19 zemí eurozóny po světové finanční krizi v roce 2008 prudce kleslo. V posledních pěti letech se ale ustálilo a euro zaujímá zhruba pětinu globálního trhu.
Nejvýznamnější změnou je podíl eura u mezinárodních emisí dluhopisů, který se zvýšil o téměř tři procentní body na 24,6 %. Podíl eura na objemu nesplacených mezinárodních úvěrů stoupl o více než dva procentní body na 17,6 %. Podíl eura na světových devizových rezervách stoupl o 0,5 procentního bodu na 20,6 %.
Podíl eura na vypořádání devizových transakcích se však snížil, stejně jako podíl na fakturaci vývozu zboží z eurozóny.
ECB upozornila, že loni se také snížily čisté dodávky bankovek, a to přibližně o šest procentních bodů. Důvodem byly zřejmě přetrvávající dopady pandemie na cestovní ruch a převody peněz od pracovníků ze zahraničí zpět domů do vlasti.
Pravidelná zpráva ECB přináší přehled vývoje používání eura nerezidenty eurozóny. Prezidentka ECB Christine Lagardeová upozornila, že v loňském roce se eurozóna i další významné ekonomiky vzpamatovávaly z recese způsobené pandemií nemoci covid-19. Eurozóna zažila jedno z nejprudších oživení ve své historii díky rozsáhlé podpoře fiskální a měnové politiky. Nyní však čelí rostoucí globální inflaci, která je způsobená vyššími náklady na energie, omezenými dodávkami a normalizující se poptávkou v souvislosti s opětovným otevřením ekonomik.
Zdroj: ČTK
Aktuality
