Studie: Británie se kvůli brexitu stává uzavřenější ekonomikou
Británie se kvůli odchodu z Evropské unie stává uzavřenější ekonomikou, což bude mít škodlivé dlouhodobé dopady na produktivitu, ale i na mzdy. Průměrný britský zaměstnanec kvůli tomu do konce desetiletí zchudne o 470 liber ročně. Vyplývá to ze studie institutu Resolution Foundation a docentky Londýnské ekonomické školy (LSE) Swati Dhingrové, která se v srpnu stane členkou měnového výboru britské centrální banky.
Výzkumníci ale poznamenali, že pandemie nemoci covid-19, která udeřila těsně po odchodu Británie z EU v lednu 2020, analýzu dopadu brexitu zkomplikovala. Nová pobrexitová obchodní pravidla, která vstoupila v platnost v lednu 2021, na rozdíl od původních očekávání mnoha analytiků nevedla k trvalému poklesu britského obchodu s EU ve srovnání se zbytkem světa.
"Místo toho měl brexit rozsáhlejší dopady tím, že snížil konkurenceschopnost a otevřenost obchodu Británie s širším okruhem zemí. To nakonec sníží produktivitu a také reálné mzdy zaměstnanců," řekla podle agentury Reuters ekonomika Resolution Foundation Sophie Haleová.
Británie se nepotýká s celními poplatky na vývoz zboží do EU, ale jsou zde větší regulační překážky. Čistý dopad těchto překážek sníží do roku 2030 produktivitu v celé ekonomice o 1,3 % ve srovnání s nezměněným obchodním vztahem. To se promítne do snížení roční reálné mzdy o 1,8 %. Tyto údaje však nezahrnují hodnocení vlivu změněných migračních pravidel, uvádí zpráva.
Zdroj: ČTK