Americké akciové indexy na úvod týdne klesly. Nedařilo se růstovým titulům, posílily energetika a odvětví zdravotní péče
Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Hlavní podíl na na tom měly velké růstové tituly citlivé na vývoj úrokových sazeb, jako jsou Amazon, Microsoft a Alphabet.
Index Dow klesl o 0,20 % na 31 438,26 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,30 % na 3 900,11 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,72 % na 11 524,55 bodu. Index volatility VIX se navzdory poklesu cen akcií snížil o 1,03 % na 26,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o osm bazických bodů na 3,204 %. Ceny ropy vzrostly o dvě procenta, zlato uzavřelo na červené nule, stříbro naopak v mírném plusu a bitcoin na konci dne odepisoval přes dvě procenta.
První polovina roku se blíží ke konci. Akcie během ní poškodilo posilování obav z inflace a zpřísňování měnové politiky Fedu. Zatím se neobjevilo mnoho katalyzátorů, které by přesvědčily investory ke změně přístupu, upozorňují analytici. Zatím se zdá, že všechny tři hlavní indexy poprvé od roku 2015 zaznamenají dvě čtvrtletí ztrát za sebou a jsou také na cestě vykázat ztrátu za celý červen. To by pro Nasdaq znamenalo tři měsíce poklesu za sebou, což by byla nejdelší série ztrát od roku 2015.
"Po výprodeji, kterého jsme byli svědky, je to stále trh, který se do značné míry zotavuje. Nejsem si jistý, zda trh dosáhl dna. To bude záviset na tom, jak agresivně bude Fed zvyšovat sazby, a také na vývoji inflace," okomentoval situaci na trhu manažer společnosti Kingsview Asset Management Paul Nolte.
Zdražení ropy v pondělí pomohlo k růstu cen akcií energetických společností. Lépe než širší trh si vedly ekonomicky citlivé firmy s malou kapitalizací a firmy z odvětví polovodičů a dopravy. Největší ztráty zaznamenaly poskytovatelé komunikačních služeb. Z jednotlivých firem oslabily akcie kryptoměnové burzy Coinbase Global (-10,76 %) kvůli horšímu hodnocení od makléřů.
Statistické údaje byly pozitivní. Nové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednané prodeje domů překonaly očekávání. Dodaly tak důvěryhodnosti tvrzení šéfa Fedu Jeromea Powella, že ekonomika je dostatečně silná na to, aby vydržela snahy Fedu omezit vysokou inflaci a nesklouzla do recese.
Do začátku zveřejňování výsledkových zpráv za druhé čtvrtletí zbývá několik týdnů, k výsledkům se však již předem vyjádřilo 130 z 500 společností z indexu S&P 500. Z těch bylo 45 pozitivních a 77 negativních, což znamená, že poměr negativních k pozitivním činí 1,7. Tento poměr je silnější než v prvním čtvrtletí, ale slabší než před rokem, uvedla agentura Reuters.
Americký dolar na začátku týdne oslabil vůči většině předních světových měn. Investoři kvůli očekávání mírnější inflace přehodnocují vyhlídky na agresivní zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Sázky na agresivní zvyšování úroků v USA v uplynulých týdnech výrazně podpořily dolar a dolarový index na počátku měsíce vzrostl až na téměř dvacetileté maximum 105,79 bodu. Některé ukazatele však naznačují, že dynamika ekonomiky začíná zpomalovat, a ceny komodit vykazují širší pokles, což přimělo investory k větší obezřetnosti.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 % na 103,97 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 % na 1,0584 USD. Dolar k jenu vzrostl o 0,2 % na 135,45 JPY. Euro vůči jenu stouplo o 0,4 % na 143,28 JPY.
Pondělní události na amerických trzích
- O zákazu dovozu zlata z Ruska, který v neděli oznámil na okraj summitu velkých světových ekonomik G7 americký prezident Joe Biden, bude Evropská unie jednat. V pondělním rozhovoru s televizí ZDF to řekl německý kancléř Olaf Scholz. Uvedl rovněž, že nadcházející summit největších světových ekonomik G20 je důležité fórum, které nelze kvůli ruské agresi bojkotovat, o své účasti na tomto vrcholném setkání chce proto rozhodnout až později. Varoval před pádem do pasti ruského prezidenta Vladimira Putina, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní.
- Spojené státy spolu s dalšími zeměmi ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chystají další protiruské sankce, které postihnou mimo jiné ruský zbrojní průmysl či osoby odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. V pondělí to na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau před začátkem jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským novinářům sdělil zástupce americké vlády. Možností je i zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy, toto opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie.
- Americký nejvyšší soud v pondělí zamítl další odvolání firmy Bayer v kauze kolem herbicidu Roundup. Bayer se snaží odvrátit mnohamilionové požadavky na odškodné žalujících, kteří tvrdí, že jim tento produkt německého farmaceutického a chemického podniku způsobil rakovinu.
- Zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v květnu meziměsíčně stouply o 0,7 % (duben +0,4 %, odhad +0,1 %).
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v květnu meziměsíčně stouply o 0,7 % (duben: -4 %, odhad: -3,7 %), meziročně klesl o 13,6 % (duben: -9,2 %).
Zdroj: ČTK, TradingEconomics, CNBC