Evropské akciové indexy ve středu mírně klesly
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo mírnou ztrátou všech klíčových indexů. Na burzách rezonovala zpráva, že míra inflace v Británii v červnu vystoupila na další maximum za posledních 40 let. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen tam stouplo na 9,4 % z 9,1 % v květnu. To je nejvyšší hodnota od začátku roku 1982. Negativní signál trhům vyslal také Mezinárodní měnový fond, který podstatně zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok.
Panevropský index STOXX Europe 600 ubral 0,21 % na 422,51 bodu, britský FTSE 100 korigoval o 0,44 % na 7 264,31 bodu, německý DAX sklouzl o 0,20 % na 13 281,98 bodu a francouzský CAC 40 poklesl o 0,27 % a den zakončil na 6 184,66 bodu.
Skokanem dne byla německá energetická společnost Uniper, která zhodnotila během středečního obchodování o 12,69 %.
S opatrným optimismem přijali investoři zprávy o tom, že Rusko a Ukrajina se pravděpodobně blíží k dohodě, která by ukončila blokádu vývozu ukrajinského obilí.
Pod drobnohledem byla také situace kolem plynovodu Nord Stream 1. Ačkoli jeho provoz bude pravděpodobně částečně obnoven po dokončení údržby, Evropská komise ve středu razantně apelovala na členské státy EU, aby spotřebu plynu snížily o 15 %.
Ve Spojeném království byla prezentována nová inflační data. Nejnovější nárůst inflace v Británii znamená, že země měla v červnu nejvyšší míru cenového nárůstu ze skupiny sedmi vyspělých ekonomik G7. Ačkoli Kanada a Japonsko údaje za červen teprve oznámí, ani jedna z těchto zemí se pravděpodobně nepřiblíží růstu cen v Británii. Britská centrální banka od prosince zvedla základní úrokovou sazbu už pětkrát a očekává se, že ji na srpnovém zasedání opět zvýší.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Ukrajina požádá zahraniční držitele svých státních dluhopisů o dvouletý odklad splátek, aby tak mohla soustředit ubývající finanční zdroje na odrážení útoku ruských vojsk. Vyplývá to z rezoluce, kterou ve středu zveřejnila ukrajinská vláda. Žádost Ukrajiny o odklad splátek už podpořila skupina západních vládních věřitelů, která zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Británii, Francii, Německo a Japonsko.
- Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezóny spotřebu plynu o 15 %. Navrhla to ve středu Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy. Brusel by podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, který by vyžadoval povinná omezení spotřeby v celé EU. Aby pravidla vstoupila v platnost, musí je nejprve schválit členské země, které přitom zatím dávaly najevo rozdílné postoje.
- Index cen výrobců v ČR v červnu vzrostl meziročně o 28,5 % (odhad: +28,8 %) a meziměsíčně přidal 1,4 % (odhad: +1,6 %). Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně zvýšily o 4,4 % a meziročně stouply o 42,5 %. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o 1,4 % a meziročně přidaly 28,5 %, nejvíce vzrostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny elektřiny, plynu a páry se zvýšily o 44,6 %.
- Míra inflace v Británii v červnu vystoupila na další maximum za 40 let. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen stouplo na 9,4 % z 9,1 % v květnu. To je nejvyšší hodnota od začátku roku 1982. Přispěly k tomu zejména ceny energií a pohonných hmot, uvedl britský statistický úřad.
- Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom je připravena dostát svým závazkům ve vývozu plynu. Šéf Kremlu zároveň varoval, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se mohla dále snížit kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok, hospodářský růst podle něj brzdí negativní dopady války na Ukrajině. MMF nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 1,2 %, zatímco v květnové prognóze počítal s růstem 2 %.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry od Evropské komise v červenci podle předběžných dat klesl na -27 bodů (odhad: -24,9 bodu, červen: -23,8 bodu).
- Německý index výrobních cen v červnu meziročně vzrostl o 32,7 % (odhad: +33,7 %).
Zdroj: CNBC, ČTK