Putin jednal s malijským vůdcem Goitou o dodávkách potravin a pohonných hmot
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podle prohlášení Kremlu hovořil s prozatímním vůdcem Mali Assimim Goitou. Oba představitelé jednali o možných dodávkách ruských potravin, hnojiv a pohonných hmot do Mali. Goita podle Kremlu poděkoval Putinovi za ruskou podporu.
Malijská junta se dostala k moci při převratu v srpnu 2020, který začal vzpourou na základně Kati. V roce 2021 provedla armáda druhý převrat, po němž se stal prozatímním prezidentem Goita. Ten hodlá vést přechodnou vládu až do voleb v roce 2024.
Jeho vláda se opakovaně dostala do sporu se sousedními zeměmi a mezinárodním společenstvím kvůli odkladu voleb, údajnému zneužívání armády a spolupráci s ruskými žoldáky v boji proti islamistickým skupinám.
Rusko se pod vedením prezidenta Vladimira Putina už několik let snaží získat v Africe podporu a oživit přátelství, která začala před půl stoletím, kdy Sovětský svaz podporoval mnohá africká hnutí bojující za ukončení koloniální nadvlády, uvedla agentura AP.
Vliv Moskvy v Africe se projevil v březnu během hlasování na Valném shromáždění OSN o odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. Zatímco 28 afrických zemí hlasovalo pro rezoluci, významná část států tohoto kontinentu - konkrétně 25 - se rozhodla zdržet hlasování nebo se ho vůbec nezúčastnila.
Nejvýše postavený ruský diplomat Sergej Lavrov na konci července navštívil Egypt, Kongo, Ugandu a Etiopii, kde slíbil přátelství a obvinil Spojené státy a evropské země z toho, že svou "bezohlednou" politikou v oblasti životního prostředí zvyšují ceny potravin. Obvinil je rovněž z hromadění potravin během pandemie covidu-19.
"Situace na Ukrajině sice dodatečně negativně ovlivnila trh s potravinami, ale ne kvůli ruské speciální operaci, nýbrž spíše kvůli naprosto neadekvátní reakci Západu, který vyhlásil sankce," tvrdil podle AP Lavrov v etiopské metropoli Addis Abebě.
Kvůli ruské agresi bylo během války v ukrajinských přístavech donedávna zablokováno na 20 až 25 milionů tun obilí, uvedla CNN s odkazem na ukrajinské zdroje. Na konci července se obě strany dohodly na podmínkách obnovy přepravní trasy přes Černé moře. Odborníci však již předtím varovali, že zablokování přepravy potravin z Ukrajiny, která patří k hlavním světovým exportérům obilí, může vést k nedostatku a růstu cen této komodity ve světě a mít především dopad na chudší země.
Zdroj: ČTK