US MARKETOtevírá za: 15 h 53 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Reuters: EU se neodvolá proti rozhodnutí soudu o zrušení pokuty pro QUALCOMM

Evropská komise se neodvolá proti rozhodnutí Tribunálu Soudního dvora Evropské unie, kterým tento soud zrušil pokutu 997 milionů eur uloženou Evropskou komisí v roce 2018 americkému výrobci čipů QUALCOMM za poškozování konkurence. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se záležitostí, podle kterých by bylo pro komisi obtížné přesvědčit nejvyšší evropský soud o oprávněnosti. Evropská komise se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Tribunál je druhým nejvyšším soudem EU. V červnovém rozsudku se vyjádřil kriticky k postupu komise v této věci. Podle něj procesní nesrovnalosti ovlivnily právo firmy QUALCOMM na obhajobu.

Soudci také zrušili platnost analýzy Evropské komise, podle níž byly platby provedené společností QUALCOMM ve prospěch Applu v rozporu s pravidly hospodářské soutěže. Důvodem zrušení bylo, že komise nezohlednila všechny relevantní skutečnosti.

Rozsudek tribunálu byl velkým neúspěchem pro komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou, která v rámci boje proti velkým technologickým firmám uložila miliardové pokuty firmě Google a zahájila vyšetřování firem Amazon, Apple a Meta Platforms.

EU vyměřila firmě QUALCOMM pokutu, protože společnost platila miliardy americké společnosti Apple za to, že bude používat pouze čipy QUALCOMM. Podle obvinění tak blokovala konkurenty, jako je například Intel. Tuto praxi QUALCOMM podle EK využíval v letech 2011 až 2016.

Další zkouška čeká Vestagerovou 14. září, kdy bude tribunál rozhodovat o námitce firmy Google proti rekordní pokutě 4,34 miliardy eur. Tu Evropská komise uložila firmě za to, že používá svůj mobilní operační systém Android k omezování konkurentů.

Zdroj: ČTK

Americké akcieEvropská uniePrávo
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa