Poptávka severoamerických podniků po robotech byla v druhém čtvrtletí rekordní
Poptávka severoamerických podniků po průmyslových robotech se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na nové rekordní maximum. Firmy tak reagují na nedostatek pracovních sil v továrnách a skladech. Podle údajů svazu pro rozvoj automatizace A3 si severoamerické podniky ve čtvrtletí objednaly rekordních 12 305 robotů. To představuje meziroční nárůst o 25 procent, napsala agentura Reuters.
"Podniky potřebují dostat produkty na trh. Takže potřebují automatizaci," poznamenal prezident A3 Jeff Burnstein.
Agentura Reuters upozorňuje, že navzdory zvýšené snaze o využívání robotů se produktivita práce ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí snížila, a to nejvýrazněji od roku 1948, kam sahají vládní záznamy. Burnstein v této souvislosti uvedl, že určitou dobu trvá, než firmy dokážou využít plný potenciál robotů. To podle něj platí zejména při zavádění zcela nových technologií, což se děje například při přechodu automobilového průmyslu k elektromobilům.
Společnost Fanuc America, která je americkou divizí japonského výrobce robotů Fanuc, odhaduje, že polovina prodeje robotů automobilovému průmyslu je nyní určena pro nové továrny na výrobu elektromobilů. "Jsou to všechno investice pro továrny, které zahájí provoz až za několik let," uvedl šéf firmy Mike Cicco. Není tak překvapivé, že tyto investice do robotů zatím produktivitu nezvyšují, píše Reuters.
Využívání robotů bylo v Severní Americe po léta doménou automobilových podniků, v poslední době se však rychle rozšiřuje také v jiných odvětvích, včetně výroby potravin a dalšího spotřebního zboží či farmaceutického průmyslu.
Automobilový průmysl nicméně zůstává klíčovým odběratelem robotů. Ve druhém čtvrtletí se automobilové podniky na celkových objednávkách robotů v Severní Americe podílely téměř 60 procenty.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci klesla o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Vrátila se tak na úroveň před pandemií covidu-19.
Zdroj: ČTK