BBC: Firmy z USA nebudou moct stavět závody s pokročilými technologiemi v Číně
Americké technologické společnosti, které pobírají finance od federální vlády, budou mít na deset let zakázáno stavět závody s pokročilými technologiemi v Číně. Uvedla to administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Opatření je součástí plánu na podporu polovodičového průmyslu ve Spojených státech.
"Zavedeme tato ochranná opatření, abychom zajistili, že firmy pobírající peníze z fondu (na podporu domácí výroby čipů) CHIPS nebudou moci ohrozit národní bezpečnost," uvedla americká ministryně obchodu Gina Raimondová. "Nesmějí používat tyto peníze k investicím v Číně, nesmějí v Číně vyvíjet špičkové technologie, a to po dobu deseti let," dodala. Firmy pobírající tyto peníze podle ní budou moci pouze rozšiřovat své existující továrny v Číně.
Spojené státy se nyní na celosvětové výrobě polovodičů podílejí zhruba deseti procenty, zatímco v roce 1990 to bylo téměř 40 %. Polovodiče jsou přitom klíčovou součástí pro řadu produktů, od mobilních telefonů po automobily.
Biden v srpnu podepsal zákon nazývaný o čipech a vědě, který předpokládá vynaložení 280 miliard dolarů na výrobu špičkových technologií a vědecký výzkum. Součástí zákona je uvolnění 52 miliard dolarů ve formě grantů a dalších pobídek pro polovodičový průmysl. Čínské velvyslanectví ve Washingtonu zákon kritizuje a označuje ho za připomínku mentality studené války.
Zdroj: ČTK