Evropské akcie v úterý nenavázaly na příznivý pondělní vývoj a výrazně oslabily
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. V pondělí naopak akcie na starém kontinentu výrazně posílily díky nadějím na omezení negativních dopadů vysokých cen energií na evropskou ekonomiku díky jejich regulaci.
Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý klesl o 1,55 % na 421,13 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,17 % na 7 385,86 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,59 % na 13 188,95 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,39 % na 6 245,69 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Ocado Group (-14,59 %), Zur Rose Group (-9,40 %) nebo Uniper (-8,66 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem RWE (+2,88 %), Verbund (+1,87 %) či CD Projekt (+1,80 %).
V úterý investoři věnovali pozornost mimo jiné zprávě o americké inflaci. Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu kleslo na 8,3 % z červencové hodnoty 8,5 %. Ke zmírnění inflace přispěl především pokles cen benzinu a levnější ojetá auta. Inflace je přesto vyšší, než čekali analytici, hlavně kvůli růstu nájmů a cen potravin.
I když meziroční inflace už druhý měsíc v řadě klesla, ceny většiny důležitých položek se zvýšily. To naznačuje, že inflace zůstává pro americké domácnosti problémem. Vysoká inflace také udržuje tlak na Fed, jehož úlohou je zajišťovat cenovou stabilitu.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii se za tři měsíce do konce července snížila na 3,6 %, a byla tak nejníže od roku 1974. Za jejím poklesem je prudký růst počtu ekonomicky neaktivních osob, tedy těch lidí, kteří si přestali hledat práci.
- Německá ekonomika se ve druhém pololetí může dostat do stagnace a případně i do recese. Uvádí to zpráva spolkového ministerstva hospodářství. Zpráva také zmiňuje rostoucí počet insolvencí.
- Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) neuspěla s klimatickou žalobou proti automobilce Mercedes-Benz, po které mimo jiné požadovala, aby od listopadu 2030 zastavila prodej aut s konvenčním spalovacím motorem. Podle rozhodnutí zemského soudu ve Stuttgartu leží odpovědnost na zákonodárcích, nikoli na soudcích. Ekologové z DUH k verdiktu řekli, že zákonodárci nekonají, proto musí zakročit soud. Proti rozsudku se tak chtějí odvolat.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září kvůli obavám z nedostatku energií a jejich cen opět zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady na září klesl proti srpnu o 6,6 bodu na -61,9 bodu. To je nejnižší hodnota od října 2008. Pokles indexu byl výraznější, než čekali analytici. Ti podle agentury DPA očekávali snížení indexu na -59,5 bodu.
- Největší německý dovozce ruského plynu Uniper zvažuje, že bude u švédského arbitrážního soudu požadovat po ruské plynárenské společnosti Gazprom odškodné ve výši miliard eur za údajně neoprávněné omezování dodávek. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Uniper podle Reuters potvrdil, že by odškodné mohl žádat.
- Německo: Harmonizovaný index spotřebitelských cen byl v srpnu potvrzen meziročně na 8,8 % a meziměsíčně na 0,4 %.
Zdroj: CNBC, ČTK