US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,79 %
NASDAQ+1,38 %
DOW JONES+0,14 %
PX-0,38 %
ČEZ-0,16 %
NVIDIA+2,54 %

Šéf Světové banky Malpass odmítá rezignovat, tvrdí, že klimatické změny nepopírá

Šéf Světové banky David Malpass v pátek uvedl, že neodstoupí z funkce kvůli svým výrokům ohledně klimatických změn. Malpass se ocitl pod kritikou kvůli vyhýbavé odpovědi na otázku, zda spalování fosilních paliv přispívá k oteplování planety. V rozhovoru pro server Politico Malpass uvedl, že nepopírá, že za změny klimatu mohou lidské aktivity.

Na veřejné akci, která se uskutečnila v úterý, Malpass dostal otázku, zda spalování fosilních paliv přispívá k oteplování planety. "Nejsem vědec," řekl Malpass. Podle kritiků byla odpověď vyhýbavá.

"Je jasné, že emise skleníkových plynů z lidských aktivit způsobují změny klimatu," řekl Malpass v rozhovoru, který server Politico zveřejnil v pátek. Dodal, že se nepovažuje za popírače změn klimatu a že Světová banka má ráznou vůdčí roli v ekologických otázkách.

Malpasse, kterého jmenovala předchozí administrativa Donalda Trumpa, kritizoval za úterní vystoupení Bílý dům. Jeho odpověď mohla naznačovat, že za změny klimatu nemůže lidská činnost, uvedl úřad amerického prezidenta. Někteří ekologové pak vyzvali k odvolání Malpasse, s čímž by ale musely souhlasit i další země. Malpassovi končí mandát v čele instituce v roce 2024.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Ekologie a životní prostředíPolitika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny