Ukrajina a Rumunsko slibují Moldavsku pomoc v případě nedostatku plynu

Ukrajina a Rumunsko jsou připraveny pomoci Moldavsku v případě, že mu ruská společnost Gazprom od 1. října přestane dodávat plyn. Informovala o tom v úterý zahraniční média. Moldavsko, které je na ruském plynu silně závislé, patří mezi nejchudší země v Evropě. Prudký nárůst cen plynu po začátku ruské invaze na Ukrajinu v zemi vyvolal politické napětí.
Poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak v pondělí v televizi Pro TV Chisinau řekl, že jeho země bude dodávat více elektřiny, pokud Moldavsko přijde o dodávky z elektrárny Cuciurgan v moldavském separatistickém regionu Podněstří, která funguje na ruský plyn. "Pro nás je to principiální záležitost. Je to otázka našeho humánního postoje," citoval v úterý Podoljaka server Balkan Insight.
Moldavsko, země vklíněná mezi Rumunsko a Ukrajinu, která usiluje o vstup do EU, v současné době odebírá asi dvě třetiny elektřiny z elektrárny Cuciurgan a zbylou třetinu z Ukrajiny. Prozápadní prezidentka Maia Sanduová v pondělí prohlásila, že nevěří, že Gazprom bude po 1. říjnu v dodávkách pokračovat.
Pokud by Gazprom dodávky zastavil, Moldavsko má v Rumunsku uskladněno 35 milionů metrů krychlových plynu, což by stačilo asi na deset dní. Plyn je možné do Moldavska přepravovat plynovodem Jasy-Ungheni-Kišiněv, který je v provozu od roku 2021.
Moldavský ministr infrastruktury Andrei Spinu varoval, že pokud Rusko dodávky zastaví, zasáhne to i Moskvou podporované Podněstří, které bude muset nakupovat plyn za tržní cenu a platit předem. Region na levém břehu řeky Dněstr se zhruba 350 000 obyvateli je na ruském plynu ekonomicky závislý. Rusko vydalo pasy většině tamních obyvatel a udržuje tam vojenskou posádku.
Spinu také uvedl, že tepelné elektrárny v Moldavsku budou nadále ve větší míře využívat topný olej.
Rumunsko v pondělí poslalo Moldavsku první cisterny s palivem, které mají doplnit zásobníky státních rezerv. Představitelé Kišiněva v posledních týdnech apelovali na Bukurešť, aby Moldavsku poskytla rumunský plyn, pokud by Gazprom zavřel kohoutky. Rumunsko nyní těží přibližně 25 milionů metrů krychlových plynu denně, z čehož více než polovinu spotřebuje. Zbytek produkce ukládá do zásobníků.
Moldavsko spotřebuje ročně 1,3 miliardy metrů krychlových plynu, Podněstří asi 1,7 miliardy ročně.
Zdroj: ČTK