Americké akcie v úterý výrazně zpevnily, trh spekuluje na mírnější přístup Fedu k měnové politice

Akcie ve Spojených státech druhý den za sebou prudce posílily. Menší než očekávané zvýšení úrokových sazeb australskou centrální bankou vzbudilo naději, že by americká centrální banka mohla zmírnit své agresivní zvyšování sazeb.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 2,80 % a uzavřel na 30 316,32 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 3,06 % na 3 790,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 3,34 % na 11 176,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,42 % na 29,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 3,635 %. Ceny ropy se zvedly o více než tři procenta, zlato i stříbro přidaly procento a půl a bitcoin o necelá čtyři procenta na zhruba 20 280 USD.
Zatímco poptávka po pracovní síle zůstává ve Spojených státech poměrně silná, počet volných pracovních míst se v srpnu snížil nejvíce za téměř dva a půl roku. To je známka toho, že cíl Fedu zkrotit inflaci zpřísněním měnové politiky vyvolává zpomalení ekonomiky.
Australská centrální banka je první významnou centrální bankou, která po letošním agresivním zvyšování sazeb uznala, že nastal čas zpomalit, uvedl analytik Anthony Saglimbene ze společnosti Ameriprise Financial. "Je naděje, že Fed někdy ve čtvrtém čtvrtletí připustí totéž. Nepřestane úrokové sazby zvyšovat, ale zpomalí," dodal.
Akcie technologických společností citlivých na sazby sílily, zatímco výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády po údajích o zaměstnanosti a překvapivém kroku australské centrální banky druhý den v řadě klesly. Výrazně posílily velké technologické firmy jako Amazon (+4,50 %), Microsoft (+3,38 %), Apple (+2,56 %) a Alphabet (+3,04 %).
Internetová společnost Twitter (+22,24 %) potvrdila, že obdržela nabídku od miliardáře Elona Muska, který chce provozovatele sociální sítě koupit za původně dohodnutou cenu 54,20 dolaru za akcii. Transakce celý podnik ohodnocuje na 44 miliard dolarů.
Na devizových trzích euro posílilo k dolaru a zotavilo se z dvacetiletého minima. Dolar klesl vůči koši měn, protože výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády klesají. Kolem 22.35 SELČ si euro k dolaru připisovalo 1,7 % na 0,9991 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 1,4 % na 110,15 bodu. Libra vůči dolaru rostla o 1,4 % na 1,1477 USD. Australský dolar vůči americké měně ztrácel 0,2 % na 0,6503 USD.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Internetová společnost Twitter (v úterý +22,24 %) potvrdila, že obdržela nabídku od miliardáře Elona Muska, který chce provozovatele sociální sítě koupit za původně dohodnutou cenu 54,20 dolaru za akcii. Transakce celý podnik ohodnocuje na 44 miliard dolarů. Akcie Twitteru posílily o 22,24 % a obchodování uzavřely na 52 USD. Za dva týdny měl původně kvůli této problematické transakci mezi společností Twitter a Muskem začít soud, připomíná agentura AFP.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý +2,56 %) z Indie od dubna vyvezla přístroje iPhone za více než miliardu dolarů. Apple sází na výrobu v této jihoasijské zemi stále více mimo jiné kvůli napětí mezi Washingtonem a Pekingem, uvedla agentura Bloomberg.
- Americká společnost Micron Technology (v úterý +4,33 %) hodlá během následujících 20 let investovat až 100 miliard dolarů do výstavby továrního komplexu na výrobu čipů na severu státu New York. Informoval o tom v úterý list The New York Times.
- Výrobce čipů NVIDIA (v úterý +5,23 %) ukončuje veškeré své aktivity v Rusku. Svým tamním zaměstnancům poskytla společnost možnost pokračovat v práci v jiných zemích. S odvoláním na oznámení firmy o tom informovala agentura Reuters.
- Tovární objednávky v USA se v srpnu meziměsíčně nezměnily (odhad: +0,3 %, červenec: -1 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 10,053 milionu (odhad: 10,450 milionu, červenec: 11,170 milionu).
Zdroj: ČTK, CNBC