Pokles podnikatelské aktivity v USA v říjnu podle předběžných PMI zesílil

Tempo poklesu podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu podle předběžných indexů nákupních manažerů od společnosti S&P Global stouplo. Kompozitní ukazatel, který zahrnuje výrobu i služby, se snížil na 47,3 bodu z 49,5 bodu v září, když se čekal pokles na 49,1 bodu. Dílčí ukazatel pro výrobu klesl na 49,9 bodu ze zářijových 52 bodů (odhad: 51,2 bodu) a ukazatel pro sektor služeb se snížil na 46,6 bodu z 49,3 bodu v září (odhad: 49,2 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
"Hospodářský útlum v USA v říjnu nabral výrazně na tempu a důvěra v budoucí vývoj se rovněž výrazně zhoršila," uvedl ekonom Chris Williamson z S&P Global. "Za poklesem stál zejména propad aktivity v sektoru služeb, ke kterému přispěly rostoucí životní náklady a zpřísňující se finanční podmínky," dodal.
Americká centrální banka se nyní pomocí zpřísňování měnové politiky snaží dostat pod kontrolu inflaci. Předpokládá se, že začátkem listopadu Fed opět zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Podle páteční zprávy listu The Wall Street Journal bude nicméně americká centrální banka pravděpodobně diskutovat o tom, že v prosinci přikročí k mírnějšímu zvýšení úroků.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září již třetí měsíc za sebou zpomalilo, míra inflace klesla na 8,2 % ze srpnové hodnoty 8,3 %. V červnu se inflace vyšplhala až na čtyřicetileté maximum 9,1 %.
Zvyšování úroků pomáhá brzdit inflaci, obvykle však má negativní vliv na hospodářskou aktivitu. Americká ekonomika v druhém čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 0,6 %. Největší ekonomika světa tak vykázala pokles už druhé čtvrtletí v řadě, v prvním kvartálu se hrubý domácí produkt snížil o 1,6 %. Údaje o vývoji ekonomiky v třetím čtvrtletí zveřejní americká vláda ve čtvrtek.
Zdroj: fxstreet.com, ČTK