US MARKETZavírá za: 5 h 20 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Britský soud umožnil kvůli námitce Ruska obnovit řízení ohledně firmy Jukos

Britský soud zrušil dočasnou blokaci řízení, která bývalým investorům zkrachovalé ropné společnosti Jukos v Británii znemožňovala vymáhat po Rusku 50 miliard USD. To jsou peníze, které jim byly před téměř deseti lety přiznány v arbitrážním řízení. Soud tak učinil, aby mohl rozhodnout o námitce, kterou Ruská federace vznesla ohledně jurisdikce. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Soudce Christopher Butcher uvedl, že ruší blokování výkonu nálezu pouze za účelem a v rozsahu nezbytném pro vyřešení námitky Ruska. Očekává se, že v říjnu příštího roku se uskuteční další jednání, na kterém budou bývalí akcionáři argumentovat, že Rusko se nemůže dovolávat státní imunity, protože nizozemské soudy už v této otázce rozhodly v neprospěch Ruska.

Arbitrážní soud v Haagu v roce 2014 nařídil Rusku zaplatit 50 miliard USD jako odškodné za zabavení majetku kdysi největší ropné společnosti v Rusku. Podle soudu Kreml nezákonně vyvlastnil majetek firmy, jejíž šéf a hlasitý kritik prezidenta Vladimira Putina Michail Chodorkovskij byl v roce 2003 zatčen a odsouzen k deseti letům vězení.

Po rozsudku se bývalí akcionáři - firmy Hulley Enterprises, Yukos Universal a Veteran Petroleum - snažili vymáhat soudní rozhodnutí v Británii, Spojených státech a Nizozemsku. Chtěli zabavit majetek, který je v zemi spojen s ruským státem. Žaloba v Británii ale byla odložena, protože u nizozemského soudu se konalo paralelní řízení. Výše odškodného se mezitím vyšplhala na více než 57 miliard USD.

Investoři nyní vyzvali londýnský soud, aby umožnil řízení obnovit, protože sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu zvýšila reálné riziko, že hodnota ruských státních aktiv v Británii klesne. Zvyšuje se také pravděpodobnost, že Rusko stáhne svůj majetek z Británie. Právník skupiny také řekl, že londýnská žaloba by měla pokračovat, protože nedávné rozhodnutí nizozemského soudu znamená, že riziko, že by britské a nizozemské soudy rozhodovaly o stejných právních otázkách, fakticky zmizelo.

Rusko se podle vyjádření zaslaného soudu domnívá, že by londýnský soudní proces měl zůstat pozastaven. Pokusy o jeho obnovení jsou podle ruské prokuratury chybné a "průhledným pokusem využití situace, kdy žalovaný postrádá právní zastoupení v jurisdikci". Nizozemské soudy se také podle Ruska případem stále zabývají a je absurdní naznačovat, že události od letošního února způsobily něco jiného, než že ztížily Rusku přístup k majetku a prakticky zabraňují tomu, aby mohl být majetek Ruské federace z Británie stažen.

Zdroj: ČTK

PrávoRuskoSpojené království
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa