US MARKETZavírá za: 3 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Fed opět zvýšil úroky o 0,75 procentního bodu. V prohlášení po zasedání naznačil zpomalení zpřísňování měnové politiky, Powell na tiskové konferenci ale optimismus na trzích opět zchladil

Americká centrální banka v listopadu podle očekávání opět zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75-4,00 %, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Banka v prohlášení po zasedání naznačila, že v budoucnosti by mohla úroky zvyšovat méně výrazně, její šéf Jerome Powell ale na tiskové konferenci svými vyjádřeními prvotní optimismus zchladil, protože připustil, že sazby vzrostou výše, než banka dříve předpokládala. Úroky podle jeho vyjádření porostou nadále v těsné návaznosti na aktuální data z ekonomiky. Míra inflace v USA je přitom nad 8 %.

Fed se podobně jako další centrální banky snaží zvyšováním úroků omezit inflaci. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září již třetí měsíc za sebou zpomalilo a míra inflace klesla na 8,2 % ze srpnových 8,3 %. V červnu se inflace vyšplhala na čtyřicetileté maximum 9,1 %.

Fed úrokové sazby zvýšil o 0,75 procentního bodu již počtvrté za sebou. V poslední době se spekulovalo o tom, že na příštím zasedání, které se bude konat v prosinci, by banka mohla úroky zvýšit pouze o půl procentního bodu.

Fed - základní úroková sazba

Fed - základní úroková sazba

V listopadovém prohlášení se oproti zářijovému změnila prakticky jen jedna delší věta. Z ní trh vyvozoval, že se centrální banka chystá snížit tempo růstu sazeb. Akciové indexy nejprve v reakci na prohlášení ze ztráty přešly do téměř procentního zisku, brzy po začátku tiskové konference Jeromea Powella ale klesly na nová denní minima. Analogicky výnos 10letých vládních dluhopisů USA nejprve klesl pod 4 %, do hodiny se ale nad tuto hladinu vrátil.

FOMC - změny v listopadovém prohlášení oproti zářijovému

FOMC - změny v listopadovém prohlášení oproti zářijovému, zdroj: CNBC, Fed

Zvyšování úroků pomáhá brzdit inflaci, obvykle však má negativní vliv na hospodářskou aktivitu. Šéf Fedu Jerome Powell již dříve varoval, že přísná měnová politika nutná k potlačení vysoké inflace bude americké domácnosti i podniky bolet. Její dopady se podle něj projeví vyšší nezaměstnaností a možná i hospodářskou recesí.

Fed v listopadovém prohlášení uvedl, že v příštích měsících při rozhodování zohlední kumulativní dopad dosavadního zvyšování úroků na ekonomiku. Poukázal rovněž na to, že určitou dobu trvá, než se zpřísňování měnové politiky plně projeví ve vývoji ekonomiky a inflace.

Komentář analytiků z XTB v době, kdy Fed zveřejnil listopadové rozhodnutí o měnové politice, jste mohli sledovat živě.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Expertní komentář k rozhodnutí FOMC

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Expertní komentář k rozhodnutí FOMC

Tisková konference Jeromea Powella

Jerome Powell na tiskové konferenci mimo jiné vyloučil, že by se v rámci Fedu vůbec diskutovalo o ukončení cyklu zvyšování sazeb. "Inflace je stále vysoká a se sazbami nás ještě čeká kus práce," uvedl. "Naše původní představy o úrovni, na kterou úrokové sazby vystoupají, vzhledem k vývoji inflace doznaly změn."

I na tato slova reagoval trh s futures, který aktuálně indikuje vrchol základní sazby Fedu v tomto cyklu lehce nad 5 %.

Powell zároveň uvedl, že "přichází čas" k přesunu k méně výraznému zvyšování úroků. Dodal, že tento čas by mohl nastat již na prosincovém zasedání banky. Upozornil nicméně, že bude ještě určitou dobu trvat, než se úrokové sazby vyšplhají na dostatečně vysokou úroveň.

Zdroj: ČTK, CNBC, XTB

Americká ekonomikaCentrální bankyFedJerome PowellSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa