Míra nezaměstnanosti v USA v říjnu stoupla na 3,7 %, tvorba míst byla nad odhady

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu stoupla na 3,7 % ze zářijových 3,5 %. Největší ekonomika světa mimo zemědělství vytvořila 261 000 pracovních míst, což bylo více, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že míra nezaměstnanosti se v říjnu zvýšila na 3,6 % a že vzniklo asi 200 000 pracovních míst. Jejich odhady se pohybovaly od 120 000 do 300 000. Údaj o tvorbě pracovních míst za září je po zpřesnění dat vyšší a činí 315 000. Předběžná zpráva uváděla 263 000 nových pracovních pozic.
V říjnu vznikala pracovní místa hlavně ve zdravotní péči, odborných a technických službách a ve zpracovatelském průmyslu, uvedlo ministerstvo. V soukromém sektoru vzniklo v říjnu 233 tisíc míst po přírůstku asi 319 tisíc míst v září (revidováno z 288 tisíc), očekával se vznik 200 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil za říjen vznik asi 32 tisíc míst (odhad: +15 tisíc, září: +23 tisíc) a vládní sektor zaznamenal přírůstek asi 28 tisíc míst (září: -4 tisíce).
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, klesla o desetinu procentního bodu na 62,2 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla na 6,8 % ze 6,7 %.
Průměrná hodinová mzda v říjnu meziročně vzrostla o 4,7 %, jak se čekalo, po zvýšení o 5 % v září. Proti září mzda v říjnu stoupla o 0,4 % (odhad: +0,3 %), v září se meziměsíčně zvýšila o 0,3 %.
Podle středečních dat agentury ADP v soukromém sektoru v USA v říjnu získalo práci asi 239 tisíc lidí. Po zářijovém přírůstku 192 tisíc míst (revidováno z 208 tisíc) čekali analytici nárůst počtu zaměstnaných o 195 tisíc.
Analytici upozorňují, že trh práce zůstává v dobré kondici a že vyšší počet nových pracovních míst je povzbudivý. Nicméně růst nezaměstnanosti naznačuje určité oslabování trhu, což by americké centrální bance mohlo umožnit přejít od prosince k pomalejšímu zvyšování úrokových sazeb. Tento týden Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu a uvedl, že boj proti inflaci si vyžádá další zvýšení nákladů na úvěry.
Ekonomika USA se v třetím čtvrtletí vrátila k růstu, inflace v září klesla na 8,2 %
Ekonomika Spojených států v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok podle předběžné zprávy ministerstva obchodu vzrostla o 2,6 % po poklesu o 0,6 % v druhém kvartálu. Největší ekonomika světa se tak vrátila k růstu po dvou čtvrtletích poklesu za sebou. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt snížil o 1,6 %. Růst v období od července do konce září navíc překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 2,4 %.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září už třetí měsíc za sebou kleslo, míra inflace se snížila na 8,2 % ze srpnové hodnoty 8,3 %. V červnu se inflace vyšplhala na 40leté maximum 9,1 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Trading Economics