US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,21 %
NASDAQ-0,25 %
DOW JONES+1,18 %
PX+1,48 %
ČEZ-0,77 %
NVIDIA-2,62 %

Automobilka Mazda investuje v přepočtu více než 250 miliard korun do elektrifikace

Japonská automobilka Mazda Motor v úterý představila plán výdajů 1,5 bilionu jenů (přes 251 miliardy korun) na elektrifikaci svých vozidel. Zvažuje také investice do výroby baterií. Informovala o tom agentura Reuters. Firma dál zvýšila cíl prodeje elektromobilů až na 40 procent svého celkového světového prodeje do roku 2030.

Redakce IW
Redakce IW
22. 11. 2022 | 11:07
Auta

Automobilky po celém světě kvůli přísnějším ekologickým předpisům vynakládají miliardy dolarů na zvýšení výroby elektromobilů a baterií do nich. Investiční plán Mazdy navazuje na podobná letošní oznámení domácích konkurentů, jako jsou Toyota a Honda, které čelili kritice kvůli pomalému přechodu na elektrická auta.

"Budeme podporovat zavádění elektromobilů poháněných baterií a zvážíme investice do výroby baterií. Odhadujeme, že od roku 2030 se podíl elektromobilů na celosvětových prodejích Mazdy zvýší na 25 až 40 procent," uvedla Mazda v prohlášení. Její předchozí cíl prodeje elektromobilů byl 25 procent z celkových prodejů do roku 2030.

Investici Mazda plánuje společně s partnery a bude použita na výzkum a vývoj, řekl novinářům Akira Koga z vedení automobilky. Harmonogram ale neupřesnil, podle něj bude záležet na tom, jak rychle elektrovozy nabudou na popularitě.

Na vývoji a výrobě elektrických pohonných jednotek bude Mazda spolupracovat se sedmi společnostmi, například s japonským výrobcem elektronických součástek Rohm. Automobilka uzavřela dohodu o dodávkách baterií pro své elektromobily vyráběné v Japonsku s domácím výrobcem Envision AESC, uvedl šéf automobilky Akira Marumoto.

Ve finančním roce, který skončí v březnu 2026, chce Mazda dosáhnout čistých tržeb 4,5 bilionu jenů. V porovnání s posledním finančním rokem, který se uzavřel letos v březnu, by to byl nárůst zhruba o 45 procent.

Zdroj: ČTK

AutaJaponské akcie
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Umělá inteligence vyvolává energetickou horečku. Tenhle fond na ni sází a nechává index S&P 500 daleko za sebou

Umělá inteligence vyvolává energetickou horečku. Tenhle fond na ni sází a nechává index S&P 500 daleko za sebou

6. 11.-Andrej Rády
Umělá inteligence (AI)