Stříbro prudce zdražuje, překonalo 85 dolarů za unci
Cena stříbra výrazně roste a ve středu se opět dostala nad hranici 85 dolarů za unci. Hlavním důvodem je silná investiční poptávka, zatímco průmyslové využití kovu má v budoucnu naopak mírně klesat.
Cena stříbra ve středu výrazně posílila a během dne vzrostla o více než šest procent. Kov tak navázal na mimořádně volatilní vývoj posledních měsíců a přibližně o třetinu překonal minima z minulého týdne.
Podle zprávy organizace Silver Institute zůstane trh se stříbrem v deficitu už šestý rok po sobě. Rychle rostoucí investiční poptávka převyšuje pokles využití v některých průmyslových odvětvích i slabší zájem ve šperkařství. Vyšší ceny totiž vedou ke snižování spotřeby a k náhradám materiálu například v solárním sektoru.
V letošním roce má průmyslová poptávka po stříbře mírně klesnout. Výrobci se snaží omezovat množství použitého kovu a částečně jej nahrazovat jinými materiály. Spotřeba ve výrobě stříbrného nádobí by měla kvůli dražším cenám propadnout zhruba o 17 procent a poptávka po špercích asi o 9 procent.
Část analytiků však upozorňuje, že skutečný nedostatek fyzického kovu nemusí být tak výrazný, protože rozhodující je spíše množství stříbra trvale odebraného z trhu průmyslem a spotřebiteli než přesuny investičních zásob. V dalších letech by se proto mohlo stříbro relativně zlevňovat vůči zlatu.
Silnou roli na trhu aktuálně hraje zejména čínská poptávka. Tamní producenti i obchodníci se potýkají s nahromaděnými objednávkami, což vyhnalo ceny krátkodobých kontraktů na šanghajské burze na rekordní prémii.
Růst cen podporuje i makroekonomické prostředí. Výnosy amerických státních dluhopisů zůstávají nízko a dolar oslabuje, což zvyšuje atraktivitu drahých kovů. Očekávání případného snižování úrokových sazeb by navíc mohlo zájem investorů o stříbro dále posilovat.
Zdroj: Bloomberg

