Tchajwanský Foxconn se po protestech v čínské továrně omluvil

Tchajwanská společnost Foxconn, přední dodavatel americké firmy Apple, se po protestech ve své továrně na přístroje iPhone ve střední Číně omluvila za technickou chybu ve svém platebním systému. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC. Továrnou od října otřásají nepokoje a nespokojenost zaměstnanců zprvu podnícené přísnými protipandemickými opatřeními.
V největší továrně na výrobu iPhonů na světě ve městě Čeng-čou ve středu protestovaly stovky zaměstnanců kvůli opožděným výplatám a frustraci z protipandemických opatření. Muži rozbíjeli bezpečnostní kamery a střetávali se s bezpečnostními pracovníky.
Dělníci na videozáznamech šířených na sociálních sítích uvedli, že je společnost Foxconn uvědomila, že hodlá prémie vyplatit později, než avizovala. Někteří z nich si také stěžovali, že jsou nuceni sdílet ubytovny s kolegy, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus.
"Náš tým záležitost prověřil a zjistil, že při přijímacím procesu došlo k technické chybě," uvedl Foxconn. "Omlouváme se za chybu při zadávání údajů v počítačovém systému a zaručujeme se, že skutečná mzda bude odpovídat té dohodnuté a oficiálním náborovým plakátům." Uváděnou technickou chybu ale firma blíže neupřesnila.
Omluva Foxconnu je posunem proti středě, kdy společnost tvrdila, že platební závazky plní. Největší protesty mezitím pominuly. Tchajwanský podnik rovněž uvedl, že bude respektovat přání nových zaměstnanců, kteří chtějí dát výpověď a opustit areál továrny, a nabídne jim příspěvek na péči. Zdroj z Foxconnu uvedl, že příspěvek činí 10 000 jüanů (zhruba 32 800 Kč) na pracovníka.
Města po celé Číně, včetně hlavního města Pekingu a finančního centra Šanghaje, uzavřela nákupní střediska a parky. Zavedla i k omezení pohybu osob přijíždějících odjinud, protože koronavirové infekce se přiblížily rekordním hodnotám zaznamenaným naposledy v dubnu.
V závodě Foxconnu v Čeng-čou, kde pracuje a žije přes 200 000 lidí, se na ploše zhruba 1,4 milionu metrů čtverečních nacházejí ubytovny, restaurace i sportoviště. Továrna vyrábí zařízení společnosti Apple, včetně přístrojů iPhone 14 Pro a Pro Max, a zajišťuje 70 % celosvětových dodávek iPhonů. Apple na místo vyslal svůj tým a uvedl, že úzce spolupracuje se společností Foxconn, aby zajistil, že obavy zaměstnanců budou vyřešeny.
Někteří akcionáři Applu mají za to, že protesty ukazují rizika, kterým firma čelí kvůli závislosti na výrobě v Číně. Podle agentury Reuters by se v závodě mohl objem výroby v listopadu propadnout až o 30 %. Foxconn si klade za cíl obnovit tam plnou výrobu do druhé poloviny měsíce. Apple varoval, že očekává nižší odbyt prémiových modelů iPhone 14, než se dříve předpokládalo.
Foxconn plánuje během dvou let zvýšit na čtyřnásobek počet zaměstnanců ve své továrně na výrobu iPhonů v jižní Indii. Právě Indie hraje klíčovou roli ve snaze Applu přesunout výrobu z Číny. Analytici banky JPMorgan Chase v září odhadli, že Apple může do roku 2025 vyrábět jeden ze čtyř iPhonů v Indii. Očekávají, že do téhož roku se bude vyrábět čtvrtina všech produktů značky Apple mimo Čínu. Nyní se mimo Čínu vyrábí pouze pět procent výrobků Apple.
Zdroj: ČTK