Evropské akcie v úterý klesly, nedařilo se odvětvím technologií, financí nebo zdravotní péče

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Výrazně oslabily technologické společnosti, firmy z finanční odvětví nebo podniky ze sektoru zdravotní péče.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,58 % na 438,92 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,61 % na 7 521,39 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,72 % na 14 343,19 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,14 % na 6 687,79 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Zur Rose Group (-9,75 %), Carnival (-6,30 %) nebo THG (-6,28 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Rolls-Royce Holdings (+3,20 %), Ferguson (+2,88 %) či Bank of Ireland Group (+2,36 %).
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Situace kolem zásobování pohonnými hmotami v Maďarsku je kritická a jediným řešením je vytvořit podmínky pro zvýšení dovozu. Uvedla to v úterý podle agentury Reuters maďarská ropná a plynárenská společnost MOL. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu. Situaci podle firmy MOL v poslední době komplikují snahy lidí vytvářet si zásoby pohonných hmot. Agentura APA v úterý s odvoláním na zprávy médií napsala, že zhruba čtvrtina čerpacích stanic v Maďarsku musela kvůli nedostatku paliv dočasně zavřít.
- Německý výrobce sportovních vozů Porsche po dvou měsících na burze vstoupí do hlavního akciového indexu DAX ve Frankfurtu nad Mohanem. Od 19. prosince v něm nahradí výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma, informovala v pondělí burzovní společnost Deutsche Börse.
- Fond obnovy Evropské unie, který má pomoci členským zemím překonat následky koronavirové krize, není v rozporu s Německu ústavou, Německo se tak programu nadále může účastnit. V úterý o tom rozhodl německý ústavní soud. Ten zamítl dvě ústavní stížnosti, ve kterých kritici fondu považovali za nepřípustné naplnění fondu společným zadlužením. Fond má objem 800 miliard eur (19,5 bilionu Kč) v aktuálních cenách, společné závazky pak chce EU splatit do roku 2058.
- Spojené státy a Evropská unie zvažují nová cla na čínskou ocel a hliník, souviset mají s bojem proti emisím oxidu uhličitého. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Čína má na celosvětové výrobě oceli více než poloviční podíl, USA a EU ji obviňují, že vytváří nadměrnou kapacitu, která ohrožuje život jejich vlastních ocelářských firem.
- Německo: Průmyslové objednávky v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,8 % (odhad: -0,2 %, září: -4 %) a meziročně klesly o 3,2 % (odhad: -7,5 %, září: -10,8 %).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v listopadu klesl na 50,4 bodu (flash: 51,9 bodu, říjen: 53,2 bodu).
Zdroj: CNBC
Aktuality
