Firmě Meta Platforms hrozí nová vysoká pokuta za obcházení evropských předpisů

Americké internetové společnosti Meta Platforms hrozí nová vysoká pokuta od unijních úřadů. Podle agentury AFP to vyplývá z úterních tří závazných rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS). Asociace na ochranu soukromí Noyb, která za třemi stížnostmi stojí, firmu obviňuje z obcházení evropských předpisů.
Přesné znění rozhodnutí úřad nezveřejnil. Deník The Wall Street Journal (WSJ) píše, že podle informovaných zdrojů firma nemá vyžadovat od uživatelů souhlas s personalizovanými reklamami na základě jejich on-line aktivity. To by Metě mohlo ztížit cílení reklamy, které používá při monetizaci svých platforem Facebook, Instagram a Whatsapp.
Jakmile EDPS rozhodnutí oznámí irskému úřadu pro ochranu údajů, který je odpovědný za kontrolu americké společnosti v Evropě, bude tento úřad mít měsíc na to, aby upravil návrh sankcí. Proti novým rozhodnutím unijních úřadů se lze odvolat, což by mohlo vést k jejich pozastavení až do případného zdlouhavého soudního sporu. Pokud by je však Meta Platforms akceptovala, mohlo by to jí a další platformám ztížit zobrazování reklam uživatelům na základě toho, na co kliknou a co sledují v aplikacích těchto platforem.
Zdroj: ČTK