Americké akciové indexy v úterý klesly, investoři zvažují riziko recese

Americké akcie v úterý opět výrazně oslabily. Níže jejich ceny tlačí obavy z rostoucích úrokových sazeb a hospodářské recese.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,03 % a uzavřel na 33 596,34 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,44 % na 3 941,26 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o rovná dvě procenta na 11 014,89 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,84 % na 22,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o šest a půl bazického bodu na 3,533 %. Ceny ropy klesly o více než tři procenta, zlato uzavřelo na zelené nule, stejně tak bitcoin, stříbro pak odepsalo 0,3 %.
Náladu na akciovém trhu zasáhly nepříznivé prognózy vedoucích představitelů velkých bankovních společností. Šéf Bank of America Brian Moynihan předpověděl, že ekonomiku Spojených států v příštím roce čekají tři čtvrtletí mírného poklesu. Šéf banky JPMorgan Chase Jamie Dimon pak varoval, že inflace podkope spotřebitelské výdaje a že ekonomiku pravděpodobně čeká recese.
"Všeobecně se očekává pokles ekonomiky v prvních čtvrtletích příštího roku. To bude mít dopad na firemní zisky," uvedl podle agentury Reuters analytik Hugh Johnson ze společnosti Hugh Johnson Economics.
K poklesu akciového trhu výrazně přispěla společnost Meta Platforms (-6,79 %), která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp. Akcie Mety oslabily po zprávách o tom, že firmě hrozí v Evropské unii vysoká pokuta v souvislosti s provozováním cílené internetové reklamy.
Na devizovém trhu americký dolar mírně posiloval. V centru pozornosti investorů zůstává blížící se rozhodnutí americké centrální banky ohledně nastavení úrokových sazeb. Krátce po 22.00 SEČ euro vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,2 % na 1,0470 USD.
Pondělní údaje o překvapivém zrychlení růstu aktivity sektoru služeb ve Spojených státech vyvolaly spekulace o tom, že Fed by v budoucnosti mohl zvyšovat úrokové sazby výrazněji, než se dosud předpokládalo.
V listopadu Fed počtvrté za sebou zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Jeho základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75-4,00 %, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Obchodníci nyní podle agentury Reuters předpokládají, že Fed tento měsíc zvýší úroky pouze o půl procentního bodu.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Majitelé některých přístrojů iPhone a Mac americké společnosti Apple (v úterý -2,54 %) v osmi evropských zemích si budou moci své přístroje opravit doma. Apple tak rozšiřuje svůj program domácích oprav, který ve Spojených státech spustil začátkem roku 2022.
- Americká internetová společnost Meta Platforms (v úterý -6,79 %) pohrozila, že pokud ve Spojených státech projde nový mediální zákon posilující vyjednávací schopnost zpravodajských organizací, mohla by ze své platformy v USA odstranit kanál zpravodajských příspěvků. Meta Platforms je vlastníkem sociální sítě Facebook a dalších projektů. Firmě vadí, že by nový zákon dal mediálním společnostem více možností při vyjednávání o poplatcích za využívání zpravodajství na platformách, jako je právě Facebook. Podobný zákon, který už dříve schválila Austrálie, vedl k tomu, že zprávy tam z Facebooku na nějaký čas zmizely.
- Spojené státy a Evropská unie zvažují nová cla na čínskou ocel a hliník. Souviset mají s bojem proti emisím oxidu uhličitého. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Čína má na celosvětové výrobě oceli více než poloviční podíl a USA a EU ji obviňují, že vytváří nadměrnou kapacitu, která ohrožuje život jejich vlastních ocelářských firem.
- Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing zvýší svou investici v americkém státě Arizona na 40 miliard dolarů. Plánuje zde postavit druhý závod na výrobu čipů. Firma o tom v úterý informovala na svém webu. Jde o největší investici této společnosti mimo území Tchaj-wanu a zároveň to je nejvyšší zahraniční přímá investice v USA.
- Výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo (v úterý -0,81 %) propustí ve svých severoamerických provozech stovky lidí. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom informoval server deníku The Wall Street Journal. Nápojový gigant zaměstnává celosvětově asi 309 000 lidí, z toho 40 % ve Spojených státech. Masivní propouštění ve velkých firmách se tak rozšiřuje i mimo oblast médií a technologických společností.
- Amazon uzavřel dohodu s orgány Evropské unie pro ochranu trhu. Americký internetový prodejce se zavázal, že zvýší viditelnost výrobků, které na jeho webu nabízejí jiní prodejci. Na webu o tom píše deník Financial Times, jehož zdroje uvádějí, že Evropská komise se dohodu chystá oznámit 20. prosince. Podle zdrojů obeznámených se situací v úterý zhruba dvě procenta zaměstnanců propustila také banka Morgan Stanley.
- Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla v úterý u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.
- Obchodní bilance USA v říjnu skončila deficitem 78,2 miliardy USD (odhad: -79,1 miliardy USD, září: -73,3 miliardy USD).
Výsledková sezóna
- Výsledky AutoZone (v úterý -2,77 %) v 1Q:FY2023: Zisk na akcii 27,45 USD (odhad: 25,18 USD), tržby 3,99 miliardy USD (odhad: 3,67 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC