Evropské akcie za sebou mají nejhorší týden od září, rostou obavy z recese

Evropské akcie za sebou mají nejvýraznější týdenní propad od září, mezi investory rostou obavy z hospodářské recese. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 1,20 % a uzavřel na 424,74 bodu. Za celý týden tak ztratil 3,28 %.
Německý akciový index DAX v pátek ztratil 0,67 % a uzavřel na 13 893,07 bodu, francouzských index CAC 40 se snížil 1,08 % na 6 452,63 bodu a britský index FTSE 100 klesl o 1,27 % na 7 332,12 bodu. Za celý týden FTSE 100 odepsal 1,93 %, DAX se snížil o 3,32 % a CAC 40 přišel o 3,37 %.
Evropská centrální banka i americká centrální banka tento týden zvýšily úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Obě navíc signalizovaly, že budou muset ve zvyšování úroků pokračovat, aby dostaly pod kontrolu inflaci.
Zvyšování úroků pomáhá brzdit inflaci, obvykle má ale negativní vliv na hospodářskou aktivitu. "Panuje shoda na tom, že hrozba recese v příštím roce je skutečná," uvedl Giuseppe Sette z investiční platformy Toggle. "Pokud příští rok nastane výrazná recese, povede to k poklesu firemních zisků," dodal.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Letecká společnost Air India se chystá objednat přes 200 letadel Boeing a nejméně 200 strojů Airbus. O obměně a rozšíření flotily pod vedením skupiny Tata v pátek s odvoláním na zdroje z odvětví informovala agentura Reuters. Hodnotu objednávek zdroje neuvedly. Agentura Reuters už v neděli uvedla, že se Air India blíží zadání objednávek bezmála 500 letadel, z toho 400 úzkotrupých, v celkové hodnotě v řádu desítek miliard dolarů.
- Míra inflace v Evropské unii v listopadu poprvé po roce a půl klesla, zůstává však vysoko nad průměrem minulých let. Meziroční tempo růstu cen se snížilo na 11,1 % z říjnových 11,5 %, oznámil v pátek statistický úřad Eurostat. V České republice naopak po říjnovém zpomalení nabral meziroční růst cen na tempu a listopadová hodnota inflace 17,2 % je pátá nejvyšší v celé unijní sedmadvacítce.
- Pokles aktivity v podnikatelském sektoru eurozóny byl v prosinci nejmírnější za čtyři měsíce a ceny rostly nejnižším tempem za asi rok. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky v pátek zveřejnila společnost S&P Global. Pravděpodobná recese by tak mohla být mělčí, než se dosud myslelo, vyplývá z průzkumu.
- Ruská centrální banka v pátek podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 7,5 %. Poukázala přitom na umírněný růst spotřebitelských cen a utlumenou spotřebitelskou poptávku za situace rostoucích inflačních tlaků z trhu práce.
- Evropská komise schválila převzetí německého dovozce plynu Uniper spolkovou vládou. Otevřela tak cestu k zestátnění podniku, který se dostal do vážných finančních problémů v důsledku přerušení dodávek ruského plynu. V pondělí budou kroky k záchraně Uniperu schvalovat jeho akcionáři na mimořádné valné hromadě, uvedla v pátek agentura DPA.
- Polská ropná a plynárenská společnost PKN Orlen hodlá zvýšit produkci zemního plynu a ropy v Norsku. Uvedl to v pátek šéf podniku Daniel Obajtek na svém twitterovém účtu.
- Francie: Kompozitní PMI v prosinci podle předběžných dat S&P Global 48 bodů (odhad: 48,6 bodu, listopad: 48,7 bodu), PMI pro sektor služeb 48,1 bodu (odhad: 49,5 bodu, listopad: 49,3 bodu), výrobní PMI 48,9 bodu (odhad: 48,6 bodu, listopad: 48,3 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v prosinci podle předběžných dat S&P Global 48,9 bodu (odhad: 46,3 bodu, listopad: 46,3 bodu), PMI pro sektor služeb 49 bodů (odhad: 46,6 bodu, listopad: 46,1 bodu), výrobní PMI 47,4 bodu (odhad: 45,9 bodu, listopad: 46,2 bodu).
- Spojené království: Kompozitní PMI v prosinci podle předběžných dat S&P Global 49 bodů (odhad: 47,7 bodu, listopad: 48,2 bodu), PMI pro sektor služeb 50 bodů (odhad: 48,3 bodu, listopad: 48,8 bodu), výrobní PMI 44,7 bodu (odhad: 46,3 bodu, listopad: 46,5).
- Eurozóna: Obchodní bilance v říjnu skončila deficitem 26,5 miliardy eur (odhad: -48,9 miliardy eur, září: -34,4 miliardy eur).
- Spojené království: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně klesly o 5,9 % (odhad: -5,6 %, říjen: -5,9 %, revidováno z -6,1 %) a meziměsíčně se snížily o 0,4 % (odhad: +0,3 %, říjen: +0,9 %, revidováno z +0,6 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně stouply o 16,2 %. Tempo inflace se tak zvýšilo, v říjnu byly ceny meziročně vyšší o 15,1 %. Analytici očekávali zvýšení o několik desetin procentního bodu. Meziměsíčně ceny stouply o 1,2 %. Vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení, dál zdražily i potraviny a částečně přispěla i nižší srovnávací základna loňského roku, v jehož posledních dvou měsících došlo k odpuštění DPH u elektřiny a plynu, uvedl v pondělí Český statistický úřad.
- Největší maďarská banka OTP koupí uzbecký finanční ústav Ipoteka Bank. Ten je pátý největší v Uzbekistánu a OTP jej koupí od ministerstva financí této bývalé sovětské republiky, informovala dnes agentura MTI. Cenu transakce neuvedla.
- Americký výrobce elektromobilů Rivian v pondělí oznámil, že pozastavuje plány na výrobu elektrických užitkových dodávek v Evropě a že "již nebude pokračovat" v dohodě uzavřené před třemi měsíci se společností Mercedes-Benz.
- Americká technologická společnost Microsoft kupuje za 1,5 miliardy liber 4% podíl ve společnosti London Stock Exchange Group, která provozuje londýnskou akciovou burzu. Je to součást desetileté obchodní dohody o přenosu datové platformy provozovatele burzy do cloudu, informoval deník Financial Times.
- Ceny nemovitostí ve Švédsku z dosavadního vrcholu, na kterém byly začátkem roku, klesly o 15 %. Pokles realitního trhu v největší severské ekonomice tak ještě může prohloubit začínající hospodářský propad, uvedla v pondělí agentura Bloomberg. Největší riziko představují komerční nemovitosti.
- Spojené království: Průmyslová výroba v říjnu meziročně -2,4 % (odhad: -4,2 %, září: -3,1 %), meziměsíčně stagnovala (odhad: -0,3 %, září: +0,2 %).
- Spojené království: HDP v říjnu meziměsíčně vzrostl o 0,5 % (odhad: +0,4 %, září: -0,6 %), meziročně se zvýšil o 1,5 % (odhad: +1,4 %, září: +1,3 %).
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v prosinci třetí měsíc v řadě zlepšila. Index ekonomické nálady institutu ZEW na tento měsíc vzrostl o 13,4 bodu na -23,3 bodu. Současnou hospodářskou situaci hodnotí investoři a analytici také lépe, uvedl institut v průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil. Hodnocení současné situace se proti listopadu zvýšilo o 3,1 bodu na -61,4 bodu. Ekonomický výhled pro Německo se tak za poslední dva měsíce výrazně zlepšil.
- V Německu se letos poprvé od roku 2009 zvýší počet firemních insolvencí. Bankrot oznámí do konce roku přibližně 14 700 podniků, což je asi o 4 % více než loni. S odkazem na odhady společnosti Creditreform o tom v úterý informovala agentura DPA.
- Německý soud v úterý poslal jednoho ze strůjců takzvaného cum-ex skandálu Hanno Bergera na osm let do vězení. Aféra, která svým rozsahem patří k největším v dějinách spolkové republiky, připravila Německo na daních o miliardy eur. Berger podvodné obchody, označované jako cum-ex transakce, nevymyslel, výrazně ale přispěl k jejich zneužívání, proto byl proces velmi sledovaný. Verdikt je prozatím nepravomocný.
- Německý koncern Volkswagen a italská energetická společnost Enel založily společný podnik Ewiva, jehož cílem je vybudovat po celé Itálii 3 000 rychlodobíjecích míst pro elektromobily. Každá z firem do projektu investuje 100 milionů eur. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala německá automobilka. Rychlodobíjecí stanice budou podle ní do konce roku 2023 přístupné řidičům automobilů všech výrobců na 500 místech a budou mít výkon až 350 kilowattů.
- Eurozóna: Index ekonomické nálady ZEW v prosinci dosáhl hodnoty -23,6 bodu, a je tak nejvýše od letošního února (odhad: -25,7 bodu, listopad: -38,7 bodu).
- Spojené království: Míra nezaměstnanosti za tři měsíce do konce října činila 3,7 % (odhad: 3,7 %, předchozí: 3,6 %).
- Německo: Index spotřebitelských cen v listopadu podle finálních dat meziročně vzrostl o 10 % (flash: 10 %, říjen: 10,4 %).
- Míra inflace v Británii v listopadu klesla na 10,7 % z říjnových 11,1 %, kdy byla na 41letém maximu. Informoval o tom ve středu britský statistický úřad. Pokles je výraznější, než se čekalo. Zásluhu na něm mělo především zmírnění růstu cen pohonných hmot. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že míra inflace bude činit 10,9 %.
- Propad německé ekonomiky bude v příštím roce mírnější, než se původně očekávalo. Ekonomický institut Ifo nyní předpokládá snížení hrubého domácího produktu o 0,1 % a ve svém ekonomickém výhledu ve středu uvedl, že inflace proti předpokladům klesne rychleji. Sníží se podle něj na 6,4 %. V zářijové prognóze institut vycházel z toho, že se v příštím roce HDP propadne o 0,3 % a že inflace dosáhne 9,3 %.
- Průmyslová výroba v Evropské unii se v říjnu meziměsíčně snížila o 1,9 % po zářijovém nárůstu o 0,7 %. Ve středeční zprávě to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V České republice výroba zaznamenala pokles o 3,7 %, výraznější pokles registrují pouze další dva členské státy. V eurozóně činil meziměsíční pokles dvě procenta.
- Ruský provozovatel sdílených elektrických koloběžek Whoosh uskutečnil jedinou letošní primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Rusku. Firma z nabídky na moskevském trhu, který je od invaze ruských vojsk na Ukrajinu ochuzen o zahraniční investory, získala 2,1 miliardy rublů. To je méně než polovina původního cíle, uvedla ve středu agentura Reuters.
- Skupina PKN Orlen ohlásila budování vlastní flotily tankerů na přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG) s cílem zvýšit bezpečnost přepravy plynu do Polska. První tanker, pojmenovaný po někdejším polském prezidentovi Lechovi Kaczyńském, absolvoval testy na moři a vstoupí do služeb podniku na počátku příštího roku, druhý tanker pak v druhé polovině příštího roku, uvedla skupina ve středeční tiskové zprávě.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od DCLG v listopadu meziročně stoupl o 12,6 % (odhad: +12,5 %, říjen: +9,9 %, revidováno z +9,5 %).
- Evropská centrální banka na prosincovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu - základní na 2,5 % a depozitní na 2 %. Rada guvernérů sazby zvýšila počtvrté v řadě, tentokrát už ale méně než na posledních dvou zasedáních. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V oznámení ECB také uvedla, že úroky ještě bude zvyšovat, a nastínila plány na snižování své rozvahy, s čímž počítá od března.
- Britská centrální banka na prosincovém měnověpolitickém zasedání v souladu s očekáváním zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,5 %. Sazba se tak nyní nachází na nejvyšší úrovni za zhruba 14 let. Centrální banka úrok zvýšila méně výrazně než v listopadu, naznačila ale, že by ve zpřísňování měnové politiky ještě mohla pokračovat v příštích měsících.
- Ze čtvrtečního summitu Evropské unie vzejde mandát pro Evropskou komisi, aby začátkem příštího roku předložila odpověď na americký plán dotování výroby spojené s ekologickou transformací. Při příchodu na jednání s unijními protějšky to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Sedmadvacítka podle něj musí na krok Spojených států reagovat, aby evropský průmysl neztratil konkurenceschopnost.
- Rusko hodlá přeorientovat vývoz svých energetických surovin na perspektivnější partnery, než je Evropská unie, a to na rychle rostoucí trhy v Asii, na Blízkém východě, v Latinské Americe a v Africe, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtečním projevu vysílaném televizí. Rusko se potýká s dopady západních sankcí, které mají Moskvu přimět k ukončení války proti Ukrajině.
- Inflace v Německu by mohla v prosinci výrazně klesnout a dostat se na jednociferné číslo. Očekávají to ekonomové, kteří za příznivé opatření označují rozhodnutí vlády převzít za domácnosti a menší podniky platbu prosincových záloh na zemní plyn a dálkové teplo. O opatrném optimismu ve čtvrtek hovořil také spolkový ministr financí Christian Lindner.
- Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco a francouzský podnik TotalEnergies spojí síly při výstavbě nového petrochemického komplexu v Saúdské Arábii. Informovala o tom ve čtvrtek v tiskové zprávě francouzská energetická skupina. Projekt zahrnuje investice přibližně 11 miliard dolarů. Očekává se, že díky němu vznikne 7 000 pracovních míst.
- Německo: Velkoobchodní ceny v listopadu meziročně vzrostly o 14,9 % (říjen: +17,4 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Společnost Inditex, která je mimo jiné majitelem obchodů s módou Zara, zvýšila v prvních devíti měsících fiskálního roku čistý zisk o 24 % na 3,1 miliardy eur. Pomohlo jí zvýšení cen zboží. Společnost vede prvním rokem dcera spoluzakladatele a majitele Marta Ortegová. Největší světový prodejce oděvů zvedl ceny o pět a více procent. Chtěl se tak vyrovnat s inflačními tlaky na mnoha trzích. Tržby v kamenných prodejnách a na internetu se zvýšily o 19 %. Je to mírně více, než se čekalo.
- Výsledky TUI v FY2022: Čistá ztráta 277,3 milionu EUR oproti loňské čisté ztrátě 2,47 milionu EUR, EBIT 2,08 miliardy EUR, tržby 16,54 miliardy EUR (odhad: 16,42 miliardy eur, loni: 4,73 miliardy EUR).
- Švédský oděvní řetězec H&M v čtvrtém finančním čtvrtletí zvýšil čisté tržby o 10 % na 62,5 miliardy švédských korun (SEK, bezmála 140 miliard Kč). Je to o něco více, než se čekalo. Druhý největší prodejce módního oblečení na světě to uvedl ve čtvrtečním sdělení. Za celý finanční rok se tržby zvýšily o 12 % na 223,6 miliardy SEK.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
