US MARKETOtevírá za: 0 h 12 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Macron: EU potřebuje reakci na americké dotace, komise na summitu dostane zadání

Ze čtvrtečního summitu Evropské unie vzejde mandát pro Evropskou komisi, aby začátkem příštího roku předložila odpověď na americký plán dotování výroby spojené s ekologickou transformací. Při příchodu na jednání s unijními protějšky to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Sedmadvacítka podle něj musí na krok Spojených států reagovat, aby evropský průmysl neztratil konkurenceschopnost.

"Dáme komisi mandát pro začátek roku 2023, abychom měli evropskou odpověď na IRA," řekl Macron v odkaze na zkratku zákona ukotvujícího americkou podporu pro firmy vyrábějící v severní Americe. Zákon je označován za největší investici USA do boje proti změně klimatu a je jedním z největších úspěchů administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, v EU ale vyvolává rostoucí obavy.

Jedním z hlavních bodů dnešního summitu bude diskuse o tom, jak vzhledem k postupu USA a vysokým cenám energií ochránit průmyslovou výrobu v Evropě. Macron při ranním vystoupení hovořil o zjednodušení pravidel státní podpory firem a o tom, že reakce EU by měla být "přiměřená tomu, co dělají Američané".

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v posledních dnech prosazuje i zřízení nového fondu, který by zajistil, že EU bude v příštích letech "lídrem v oblasti čistých technologií". Názory na věc se ovšem různí a například Německo se k novému programu založenému na velkých společných půjčkách staví skepticky.

Německý kancléř Olaf Schloz dnes ráno také hovořil o potřebě společně pracovat na konkurenceschopnosti evropského průmyslu, konkrétní představy ale v tomto směru před novináři neformuloval. Nizozemský premiér Mark Rutte zase vyjádřil názor, že EU by spíše než hledání nových prostředků měla urychlit vyplácení dosud nevyužitých financí ze svého víceletého rozpočtu.

S výrazně naléhavějším vzkazem vystoupil belgický premiér Alexander De Croo, který varoval před "de-industrializací" Evropské unie. "Urgentně potřebujeme přijít s odpovědí (na zákon IRA). Dnes naše odpověď není odpovědí společnou," řekl novinářům.

Od dnešního summitu se ovšem neočekává, že by se prezidenti a předsedové vlád shodli na konkrétním postupu. Podle pracovní verze závěrů schůzky, kterou má ČTK k dispozici, by lídři mohli vyzvat komisi, aby zkraje příštího roku předložila plán "mobilizace všech relevantních národních a unijních nástrojů" a efektivnějších "podmínek pro investice".

Zdroj: ČTK

Evropská ekonomikaEvropská unieFranciePrůmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika