Evropské akcie v pátek oslabily, mají za sebou nejhorší roční výkon od roku 2018

Evropské akcie v pátek, kdy se tento rok naposledy obchodovalo, oslabily. Za celý rok se panevropský index STOXX Europe 600 propadl o 12,9 %, což je nejhorší výkon od roku 2018. Náladu na trhu letos určovalo mimo jiné geopolitické napětí a obavy z recese vyvolané zvyšováním úrokových sazeb centrálními bankami.
Objem pátečního obchodování byl nízký. Index STOXX Europe 600 klesl o 1,27 % na 424,89 bodu. Prudký nárůst počtu nově nakažených koronavirem v Číně podnítil obavy o globální hospodářský růst. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,81 % na 7 451,74 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,05 % na 13 923,59 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 1,52 % na 6 473,76 bodu. Obchodování v Británii bylo v pátek zkrácené.
Za uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,60 %, FTSE 100 oslabil o 0,28 %, DAX přišel o 0,12 % a CAC 40 odepsal 0,48 %. Za prosinec se STOXX Europe 600 snížil o 3,44 %, FTSE 100 klesl o 1,60 %, DAX přišel o 3,29 % a CAC 40 odepsal 3,93 %.
Za celý rok z hlavních indexů posílil pouze FTSE 100, který si připsal 0,91 %. Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX letos ztratil 12,35 % a index francouzských akcií CAC 40 odepsal 9,75 %. České akcie podle indexu PX během letošního roku oslabily o 15,73 %.
Zvyšování úrokových sazeb se notně podepsalo na technologickém odvětví, které tento rok v Evropě odepsalo 28,4 %. Z trendu se vymanily akcie energetických společností, protože ceny ropy rostly vlivem omezených dodávek kvůli válce na Ukrajině.
Evropská centrální banka začátkem tohoto měsíce zmírnila tempo zvyšování úrokových sazeb, ale zdůraznila, že se bude nadále držet přísné měnové politiky.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v prosinci meziročně vzrostl o 2,8 % (odhad: +2,3 %, listopad: +4,4 %), meziměsíčně klesl o 0,1 % (odhad: -0,7 %, listopad: -1,4 %).
- Španělsko: Index spotřebitelských cen harmonizovaný s metodikou výpočtů EU v prosinci podle předběžných údajů meziročně vzrostl o 5,6 % (odhad: +6,8 %, listopad: +6,7 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Německé podniky hodlají v příštím roce rozšiřovat své aktivity v Africe, mimo jiné v energetickém sektoru. Zvýšení investic v Africe plánují více než dvě pětiny německých firem, které na tomto kontinentě podnikají. Vyplývá to z výsledků průzkumu německo-africké obchodní asociace.
- Schodek ruského rozpočtu by mohl být v příštím roce hlubší než plánovaná dvě procenta hrubého domácího produktu, protože omezení cen ropy snižuje příjmy Ruska z vývozu. Uvedl to ruský ministr financí Anton Siluanov.
- Španělský premiér Pedro Sánchez v úterý oznámil další balík protiinflačních opatření v hodnotě deseti miliard eur. Konkrétně chce na půl roku snížit sazbu DPH u základních potravin na nulu nebo zrušit státní příspěvek na pohonné hmoty. Celkově už vláda v Madridu dala od začátku roku na boj proti vysoké inflaci 45 miliard eur.
- Německé podniky v příštím roce očekávají pouze mírnou recesi německé ekonomiky, a to navzdory energetické krizi, nedostatku surovin a slabým vyhlídkám pro světové hospodářství. Vyplývá to z průzkumu mezi předními německými podnikatelskými svazy.
- Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu a ve středu dopoledne se propadla až na 76,18 eura za megawatthodinu. Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro ceny v EU klíčový. Cena plynu se tak dostala nejníže od února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu.
- Ekonomika eurozóny v příštím roce klesne, neboť hospodářskou aktivitu podkopává vysoká inflace a také přetrvávající rizika na energetickém trhu. Předpokládají to ekonomové, které oslovil britský list Financial Times. Většina z nich se ale domnívá, že Evropa už překonala nejhorší část energetické krize vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu.
- Francouzská policie zatkla v alpském lyžařském středisku Courchevel ukrajinského podnikatele a někdejšího zákonodárce Konsťantyna Ževaha, který je ve své vlasti stíhán pro podezření ze zpronevěry desítek milionů dolarů. S odvoláním na ukrajinské prohlášení o tom ve středu informovala zahraniční média. Ževaho je považován za jednoho z nejbohatších Ukrajinců.
- Němečtí exportéři očekávají v příštím roce obtížné podmínky. Počítají s problémy u zákazníků v Číně kvůli růstu počtu případů nákazy koronavirem a s opatrností ze strany amerických zákazníků v důsledku rostoucích cen. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl prezident Spolkového svazu velkoobchodu, zahraničního obchodu a služeb (BGA) Dirk Jandura.
- Kazachstánský provozovatel ropovodů KazTransOil zaslal svému ruskému protějšku, firmě Transněfť, žádost, aby mohl v příštím roce posílat kazachstánskou ropu ropovodem Družba do Německa. S odvoláním na čtvrteční oznámení kazachstánského podniku o tom informovala agentura Bloomberg. Mohlo by se podle ní jednat o první krok k tomu, aby kazachstánská ropa proudila do Německa, které hledá alternativu k ruským dodávkám.
- Polský antimonopolní úřad ve čtvrtek vyměřil polské divizi internetové obchodní společnosti Allegro.eu pokuty v celkové výši přes 210 milionů zlotých (zhruba 1,1 miliardy Kč), a to kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže i jejích vlastních podmínek. Informovala o tom agentura Reuters.
Zdroj: CNBC