US MARKETOtevírá za: 0 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Philip Morris ČR: Vysoké ceny energií negativně ovlivňují ziskovost

Generální ředitelka tabákového výrobce Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová v rozhovoru pro deník Právo mimo jiné uvedla, že ceny energií v ČR jsou mezi nejvyššími v rámci skupiny a v Evropě nejvyšší. Tyto ceny prozatím nejsou promítány do cen pro spotřebitele, změnu v budoucnu ale podle ní nelze vyloučit. Rovněž zmínila, že by situace kolem cen energií mohla vést k přemístění výroby mimo ČR, tento scénář však podle ní není aktuálně zvažován.

"Celkově vnímáme, že ceny energií zasahují negativně do ziskovosti společnosti, avšak prozatím je to vnímáno jako přechodný jev, který by neměl ohrozit budoucnost firmy v ČR," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Rozhovor vyznívá negativně, pravděpodobně se ovšem jedná hlavně o určitý apel směrem k vládě nebo o přípravu na výraznější zvýšení cen. Philip Morris ČR je cenovým lídrem ve většině kategorií cigaretového a HNB trhu. Případný vyšší růst cen než v okolních zemích by mohl mít dopad na přeshraniční prodeje směrem na západ a firma by rovněž mohla omezit výrobu pro ostatní trhy v Evropě (poskytuje mateřské Philip Morris International výrobní kapacitu na základě dohodnuté výrobní marže). Ostatní podmínky pro Philip Morris ČR jsou příznivé a ceny elektřiny na trhu rychle padají. Možnost přesunu výroby z ČR jinam tak vidíme jako velmi nízkou," doplnili analytici z České spořitelny.

Zdroj: J&T Banka, Česká spořitelna

Akcie ČRPhilip Morris ČR
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa