S&P: Růst úroků prudce zvýší náklady na obsluhu dluhu, zadlužení vzroste

Zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami může v příštích letech způsobit, že globální dlužníci budou mít dodatečné náklady na obsluhu dluhu až 8,6 bilionu dolarů. Vyplývá to z odhadu agentury S&P Global. Agentura dodala, že svět je ohrožen krizí, protože vlády, domácnosti a finanční instituce se zadlužují, což by mohlo do roku 2030 zvýšit celkovou zadluženost na 366 % hrubého domácího produktu.
Zadlužení roste mnohem rychleji ve vyspělých zemích než v rozvíjejících se ekonomikách, uvedli ekonomové S&P Terry Chan a Alexandra Dimitrijevicová. V případě nejhoršího scénáře by zadlužení v roce 2030 mohlo činit až 391 % HDP. Podle údajů z loňského června globální dluh činil 300 bilionů USD, tedy 349 % HDP.
"Poptávka po dluhu, například na pomoc spotřebitelům s inflací, zmírnění změn klimatu a obnovu infrastruktury, bude pokračovat," uvádí se ve zprávě S&P Global. Ke zmírnění rizika finanční krize podle ní může být zapotřebí kompromisů mezi výdaji a úsporami.
Hlavní centrální banky v čele s centrální bankou USA a Evropskou centrální bankou loni výrazně zvyšovaly úrokové sazby, aby utlumily inflaci. Růst výpůjčních nákladů ale také přináší obavy, že způsobí globální recesi, a zvyšuje dluhovou zátěž. Za předpokladu, že přibližně 35 % světového dluhu má pohyblivou úrokovou sazbu citlivou na měnovou politiku, zvýšil loňský cyklus zvyšování úrokových sazeb podle S&P náklady na obsluhu dluhu o další tři biliony dolarů.
S&P Global poskytuje ratingy dluhu. Svým varováním se přidává k řadě varování předních bankéřů a nadnárodních institucí před dopady vyšších nákladů na obsluhu dluhu na ekonomiky, podniky a domácnosti, uvedla agentura Bloomberg.
Zdroj: ČTK