US MARKETZavírá za: 3 h 15 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

PwC: Na 73 % generálních ředitelů čeká letos pokles globální ekonomiky

Na 73 % generálních ředitelů ve světě se domnívá, že globální ekonomika v tomto roce klesne. Představuje to nejpesimističtější výhled klíčových šéfů na globální hospodářský růst za 12 let průzkumu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Global CEO Survey společnosti PwC, kterého se zúčastnilo loni v říjnu a listopadu 4 410 generálních ředitelů ze 105 zemí. Firma jej představila na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu.

Zároveň je to prudká změna trendu proti optimistickým očekáváním z předchozích dvou let, kdy tři čtvrtiny šéfů firem počítaly se zlepšením ekonomického růstu. V roce 2021 jich bylo 76 %, v roce 2022 pak 77 %.

Na prvních místech žebříčku globálních hrozeb se umístily inflace (40 %), makroekonomická rozkolísanost (31 %) a geopolitické konflikty (25 %), zatímco rizika kybernetická (20 %) a klimatických změn (14 %) proti stavu před rokem klesla.

Válka na Ukrajině se projevuje také v nových strategiích a obchodních modelech firem, společnosti více investují do kybernetické bezpečnosti (48 %), snaží se o úpravu dodavatelských řetězců (46 %) a přehodnocují přítomnost na některých trzích nebo expandují na trhy nové (46 %), případně diverzifikují nabídku svých produktů či služeb (41 %).

Téměř 40 % ředitelů si myslí, že jejich organizace nebudou za deset let ekonomicky životaschopné, pokud budou pokračovat ve stávající cestě. Důvěra ve vyhlídky růstu jejich společnosti se od loňského roku meziročně snížila o 26 procentních bodů, to je nejvýraznější pokles od let 2008 až 2009, kdy světem procházela finanční krize. Pesimističtější jsou šéfové z ekonomik zemí G7, kteří se domnívají, že růst v jejich zemi bude horší než globální vývoj ekonomiky.

Na 56 % šéfů se domnívá, že zisky ovlivní měnící se poptávka a změna preferencí zákazníků, dále pak úpravy v regulaci (53 %), nedostatek pracovních sil a kvalifikovaných lidí (52 %) a hrozby související s napadením technologií (49 %).

V reakci na současnou ekonomickou situaci se generální ředitelé snaží snižovat náklady a zároveň podpořit růst výnosů. Více než polovina uvádí snahu o snížení provozních nákladů, zatímco 51 % potvrzuje zvýšení cen a 48 % diverzifikaci produktů a služeb. Na 60 % jich říká, že v příštích 12 měsících neplánuje snižovat počet zaměstnanců. Na 80 % tvrdí, že neplánuje snižovat odměňování zaměstnanců, naopak se obávají jejich odchodů.

"Nestabilní ekonomika, inflace nejvyšší za desítky let a geopolitické konflikty přispěly k tomu, že pesimismus šéfů firem je největší za posledních více než deset let. Generální ředitelé po celém světě v důsledku toho přehodnocují své provozní modely a snižují náklady. Firmy, které se netransformují, nebudou mít šanci být životaschopné," okomentoval výsledky průzkumu předseda PwC Bob Moritz.

Zdroj: ČTK

Investiční a ekonomický výhledReceseSvětová ekonomikaVýhled na rok 2023
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika