Evropské akciové indexy v úterý uzavřely kolem nuly, dařilo se telekomunikačnímu odvětví

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo nejednotně, zisky ani ztráty hlavních indexů ale nebyly výrazné. Investoři věnovali pozornost zpřesněné zprávě o vývoji evropské ekonomiky na konci loňského roku a inflačním datům za leden ze Spojených států. Dařilo se akciím firem z telekomunikačního odvětví, které jako celek zpevnilo o 1,7 %.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,08 % na 462,40 bodu, britský FTSE 100 přidal rovněž 0,08 % na 7 953,85 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,07 % na 7 213,81 bodu, zatímco německý DAX uzavřel se ztrátou 0,11 % na 15 380,56 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo akciím společností easyJet (+3,91 %), Nordic Semiconductor (+3,67 %) nebo Telefónica (+3,56 %). Výrazně naopak zlevnily cenné papíry firem thyssenkrupp (-10,42 %), Delivery Hero (-4,83 %) či HelloFresh (-3,64 %).
Ekonomika Evropské unie loni v čtvrtém čtvrtletí stagnovala, hrubý domácí produkt se tak proti předchozím třem měsícům podle sezónně přepočtených údajů nezměnil. Ve zpřesněné zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce ledna. V zemích platících eurem ekonomika o 0,1 % vzrostla, což je také v souladu s prvním odhadem Eurostatu. V třetím čtvrtletí růst v eurozóně činil 0,3 % a stejný byl i v celé EU.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v lednu zpomalil na 6,4 % z prosincové hodnoty 6,5 %. Míra inflace tak klesla už sedmým měsícem v řadě a je nejníže od října 2021. Vyplývá to z úterní zprávy zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl ale mírnější, než očekávali analytici. Ti její lednovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 6,2 %.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Ekonomika Evropské unie loni v čtvrtém čtvrtletí stagnovala, hrubý domácí produkt se tak proti předchozím třem měsícům podle sezónně přepočtených údajů nezměnil. Ve zpřesněné zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce ledna. Česká republika je však v recesi, její ekonomika o 0,3 % klesla. Ze zemí, z kterých jsou data k dispozici, jsou v recesi už jen Maďarsko a Finsko. V zemích platících eurem ekonomika o 0,1 % vzrostla, což je také v souladu s prvním odhadem Eurostatu. V třetím čtvrtletí růst v eurozóně činil 0,3 % a stejný byl i v celé EU.
- Americký deník The New York Times (NYT) se obrátil na nejvyšší soud Evropské unie ve snaze získat textové zprávy, které si předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová posílala se šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Žaloba byla podána 25. ledna, detaily však zatím Soudní dvůr EU neposkytl, zjistil web Politico.
- Evropská unie v úterý přidala Rusko na seznam zemí nespolupracujících s unijními úřady v daňových otázkách. Podle českého ministra financí Zbyňka Stanjury krok souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu, během níž Moskva neposkytuje důvěryhodné informace o ekonomických záležitostech. Unie rozšířila listinu takzvaných daňových rájů také o Kostariku, Marshallovy ostrovy a Britské Panenské ostrovy. Celkem je na ní 16 zemí, informovala Rada EU.
- Indická letecká společnost Air India si objednala 250 letounů od evropského výrobce Airbus a 220 letadel od jeho amerického konkurenta Boeing. Katalogová hodnota zakázky pro Boeing činí 34 miliard dolarů, Airbus již své katalogové ceny nezveřejňuje.
- Spojené království: Míra nezaměstnanosti za tři měsíce do prosince v souladu s odhady zůstala na 3,7 %, počet nezaměstnaných se v lednu snížil o 12,9 tisíce (prosinec: -3,2 tisíce).
- Německo: Index velkoobchodních cen v lednu meziročně vyskočil o 10,6 % (odhad: +13,5 %, prosinec: +12,8 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,2 % (odhad: -1,3 %, prosinec: -1,6 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
