Česká ekonomika na konci loňského roku vstoupila do recese, potvrdil ČSÚ ve zpřesněné zprávě. Za celý rok HDP vzrostl o 2,4 %

Česká ekonomika loni v čtvrtém čtvrtletí vstoupila do recese, když proti třetímu čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt o 0,4 %. Meziročně se HDP v čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 0,2 %. Za celý loňský rok ekonomika podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostla o 2,4 %. Statistici tak zhoršili odhad z konce ledna, kdy uváděli za celý rok růst o 2,5 %.
"Hlavními faktory celoročního růstu byly výdaje na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávka," uvedli statistici. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla o 6,2 % vyšší než v roce 2021. Rostly především investice do ostatních budov a staveb a dopravních prostředků. Saldo zahraničního obchodu skončilo po 19 letech v záporu, když kleslo meziročně o 187,6 miliardy korun na -8,3 miliardy korun. Výdaje na konečnou spotřebu domácností loni klesly o 0,9 %, naopak výdaje vládních institucí na konečnou spotřebu vzrostly o 0,7 %.
HDP loni v meziročním srovnání vzrostl v každém čtvrtletí, postupně ale růst zpomaloval. V prvním kvartálu to bylo o 4,7 %, v druhém o 3,5 %, v třetím o 1,5 % a v posledním o 0,2 %.
"Kumulace bariér v podobě vysoké míry inflace, cen energií a dalších nejistot se postupně podepsala na ekonomickém výkonu a v druhé polovině roku začala ekonomika zpomalovat. I když se naštěstí nepotvrdily negativní scénáře extrémních cen energií nebo nedostatku zemního plynu, ekonomika mezičtvrtletně klesla už podruhé za sebou, a dostali jsme se tak do technické recese," uvedl hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.
Bilanci v čtvrtém čtvrtletí loňského roku negativně ovlivnily zejména klesající výdaje na konečnou spotřebu domácností. Meziročně se snížily o 5,5 %. Lidé méně nakupovali zejména předměty dlouhodobé spotřeby. "Významně klesaly i výdaje na potraviny, které se meziročně snížily o více než deset procent, ale pokles byl zaznamenán i u dalších položek. Rostly pouze výdaje za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Analytici: Za recesí je pokles spotřeby, oživení přijde v druhém čtvrtletí
"Hlavním bolavým místem české ekonomiky zůstává spotřeba domácností, která klesá pátý kvartál v řadě. A zatímco celá ekonomika není se svým výkonem daleko od předcovidového roku 2019, spotřeba domácností je skoro osm procent pod ním. Ve čtvrtém kvartálu šly dále dolů výdaje domácností nejen za zboží dlouhodobé spotřeby, ale opět i útraty za základní zboží včetně potravin," upozornil hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
"Propad reálné kupní síly obyvatel způsobený vysokou inflací vedl k dalšímu výraznému omezování reálných nákupů zboží a služeb domácností, které navíc v závěru roku ještě zrychlilo. Z pohledu vlastní spotřeby jsme se tak ještě více vzdálili úrovni dosahované těsně před covidem," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "S vysokou inflací nemá (ekonomika) šanci se odrazit od současného dna, protože většině obyvatel právě inflace snižuje kupní sílu a navíc je udržuje v poměrně vysoké nejistotě," dodal.
"V letošním prvním čtvrtletí s veškerou pravděpodobností zaznamenáme pokles HDP i v meziročním vyjádření," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. V čtvrtém čtvrtletí loňského roku HDP meziročně vzrostl o 0,2 %. "V mezikvartálním vyjádření by se výkon HDP mohl v letošním prvním čtvrtletí stabilizovat a od druhého čtvrtletí se HDP vrátí k mezikvartálnímu růstu," doplnil Jáč. Za celý rok očekává růst HDP nanejvýš o 0,5 %.
"Celoroční výsledek bude zřejmě blízký stagnaci a je jen otázkou, zda s plusovým či minusovým znaménkem. Počítáme rovněž s tím, že ještě první letošní kvartál ukáže pokles HDP, ale od druhého se nastartuje pozvolný obrat," soudí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Výkon ekonomiky v čtvrtém čtvrtletí byl mírně pod očekáváním ČNB
Výkon tuzemské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku skončil mírně pod očekáváním České národní banky. Výraznější, než centrální banka předpokládala, byl především pokles spotřeby domácností. Naopak vládní spotřeba a investice byly vyšší, než ČNB očekávala. V pátek o tom informoval ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.
"Zveřejněná data o ekonomické aktivitě potvrzují, že česká ekonomika v druhé polovině loňského roku přešla do mělké recese. Spotřeba domácností, na kterou dopadá hluboký propad reálných příjmů a zhoršený sentiment, klesla v čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s očekáváním ČNB výrazněji," uvedl Král. Zatímco ČNB předpokládala pokles spotřeby o 3,3 %, ve skutečnosti se snížila o 5,5 %.
Centrální banka očekává, že za celý letošní rok se HDP sníží o 0,3 %. "Útlum ekonomiky se bude koncentrovat zejména do prvního pololetí, negativní vliv na její výkon přitom budou mít zhoršující se finanční situace domácností, zpomalení růstu zahraniční poptávky a doznívající problémy v globální logistice," uvedl Král.
V druhém pololetí by podle Krále mělo přijít hospodářské oživení. "Odeznění potíží s dodávkami materiálů a komponent do výroby během roku postupně podpoří exportní aktivitu a čistý vývoz významně přispěje k rozjezdu ekonomiky. Na přelomu letošního a příštího roku dojde také k oživení soukromé spotřeby díky odeznění vysoké inflace a obnovení reálného mzdového růstu," uvedl. V příštím roce předpokládá růst HDP přes dvě procenta.
Zdroj: ČTK
Aktuality
