Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám investorů z dalšího růstu sazeb

Americké akcie v pátek zlevnily, protože obavy investorů z dalšího růstu úrokových sazeb převážily nad příznivými čtvrtletními výsledky bankovních společností.
Index Dow ztratil 0,42 % a zakončil obchodování na 33 886,47 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,21 % na 4 137,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,35 % na 12 123,47 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,10 % na 17,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi šest a půl bazického bodu na 3,517 %.
Akcie největší americké banky JPMorgan Chase posílily o téměř osm procent a akcie Citigroup si připsaly téměř pět procent. Zisky obou společností se v prvním čtvrtletí zvýšily a překonaly odhady analytiků. To zmírnilo obavy z problémů v bankovním sektoru, které vyvolal nedávný kolaps amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank a Signature Bank.
Akcie výrobce letadel Boeing naopak oslabily o téměř šest procent v reakci na zprávu, že podnik zastavil dodávky některých letounů 737 MAX. Boeing k tomu přikročil poté, co jej dodavatel Spirit AeroSystems informoval, že instalace kování na zadní části letadla neodpovídá normám.
Za celý týden americké akcie posílily, index Dow si připsal 1,20 %, S&P 500 se zvýšil o 0,79 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,29 %.
Dolar v pátek zpevnil
Na devizovém trhu v pátek americký dolar posílil, podpořily ho vyhlídky na další zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Euro vůči dolaru kolem 22.00 SELČ ztrácelo zhruba 0,4 % a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,10 USD. Během dne přitom jednotná evropská měna vystoupila až na nové roční maximum 1,1076 USD. K jejímu následnému poklesu mohlo přispět vybírání zisků investorů, kteří sázeli na pokles dolaru.
Americká centrální banka minulý měsíc zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 % až 5,00 %. Sazba se tak nachází na nejvyšší úrovni od roku 2007.
Fed se pomocí zpřísňování měnové politiky snaží dostat pod kontrolu inflaci. Finanční trhy nyní podle agentury Reuters předpokládají, že Fed začátkem května základní sazbu zvýší o další čtvrtinu procentního bodu.
Člen rady guvernérů Fedu Christopher Waller v pátek uvedl, že centrální banka navzdory agresivnímu zvyšování úroků zatím nedosáhla velkého pokroku při navracení inflace k dvouprocentnímu cíli a že úroky se ještě musí zvýšit.
Americké ministerstvo práce tento týden oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalil na pět procent z únorových šesti procent. Míra inflace tak klesla už devátý měsíc za sebou a dostala se nejníže od května 2021. Takzvaná jádrové inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, se ale zvýšila na 5,6 % z únorových 5,5 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce letadel Boeing zastavil odbyt některých letounů 737 MAX. Dodavatelská společnost Spirit AeroSystems jej informovala, že instalace kování na zadní části letadla neodpovídá standardu. Chybná montáž se může týkat dodávek až z roku 2019, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla snížil ceny svých aut v Evropě, Izraeli a Singapuru. Před týdnem firma zlevnila auta ve Spojených státech, od ledna už popáté. Díky slevám Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila odbyt o 4 %, investoři se ale obávají o ziskové marže, které jsou vysoko nad průměrem odvětví.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v dubnu podle předběžných dat stoupl na 63,5 bodu (odhad: 62 bodů, březen: 62 bodů).
- Průmyslová výroba v USA v březnu meziměsíčně přidala 0,4 % (odhad: +0,2 %, únor: +0,2 %).
- Maloobchodní tržby v USA v březnu meziměsíčně klesly o 1 % (odhad: -0,4 %, únor: -0,2 %).
- Index cen dovozu do USA v březnu meziměsíčně klesl o 0,6 % (odhad: -0,1 %, únor: -0,2 %), index cen vývozu z USA se snížil o 0,3 % (odhad: -0,1 %, únor: +0,4 %).
- Podnikové zásoby v USA v únoru stouply o 0,2 % (odhad: +0,3 %, leden -0,2 %).
Výsledková sezóna
- Největší americká banka JPMorgan Chase & Co zvýšila v prvním čtvrtletí zisk meziročně o 52 % na 12,62 miliardy dolarů. Vyšší úrokové sazby přispěly k růstu výnosů ze spotřebitelského a komunitního bankovnictví. Čtvrtá největší americká banka Wells Fargo zisk díky úrokovým výnosům zvýšila téměř o 32 % na pět miliard dolarů. Citigroup pak zvýšila čistý zisk o sedm procent na 4,6 miliardy dolarů a překonala odhady analytiků.
- Výsledky UnitedHealth Group v 1Q2023: Upravený zisk na akcii 6,26 USD (odhad: 6,16 USD), výnosy 91,9 miliardy USD (odhad: 89,7 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock v 1Q2023: Upravený zisk na akcii 7,93 USD (odhad: 7,78 USD), výnosy 4,24 miliardy USD (odhad: 4,25 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký výrobce elektromobilů Tesla postaví v Šanghaji na východě Číny novou továrnu na baterie. Závod bude schopen ročně vyrobit 10 000 jednotek pro skladování energie zvaných megapack. Automobilka to uvedla v neděli na Twitteru.
- Světová banka upravila výhled globálního růstu pro rok 2023 na 2 % z lednových 1,7 %. V pondělí, kdy začíná každoroční jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, to uvedl prezident Světové banky David Malpass. Varoval ale, že zpomalení ze silnějšího růstu v roce 2022 zvýší dluhové problémy rozvojových zemí.
- Velkoobchodní zásoby v USA v únoru podle finálních dat stouply o 0,1 % (flash: +0,2 %, leden: -0,6 %).
- Americký výrobce letecké techniky Boeing dodal v prvním čtvrtletí zákazníkům 130 letadel. Je to meziročně o téměř 27 % více a o tři stroje více, než kolik zákazníkům dodal na začátku roku evropský výrobce Airbus, kterému dodávky meziročně klesly o 11 %.
- Společnost Twitter přestala samostatně existovat, sloučila se s nově vytvořenou firmou X Corp. Podle agentury Bloomberg to vyplývá z dokumentu ze 4. dubna předloženého kalifornskému soudu kvůli žalobě, kterou proti Twitteru a jeho bývalému generálnímu řediteli Jacku Dorseymu loni podala konzervativní aktivistka Laura Loomerová. Množí se spekulace, co se sociální sítí zamýšlí její majitel Elon Musk.
- Mezinárodní měnový fond zhoršil odhad letošního růstu globální ekonomiky. Podle aktualizované prognózy se celosvětový hrubý domácí produkt zvýší o 2,8 %, v lednu MMF letošní růst odhadoval na 2,9 %. Nejisté náznaky z počátku letošního roku, že by světová ekonomika mohla dosáhnout měkkého přistání s pomalejší inflací a stabilním růstem, ustoupily kvůli trvale vysoké inflaci a nedávným otřesům ve finančním sektoru, uvedl MMF v novém výhledu.
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalil na 5 % z únorových 6 %. Míra inflace se tak snížila už devátý měsíc za sebou a dostala se nejníže od května 2021. Vyplývá to ze středeční zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters březnovou míru inflace odhadovali v průměru na 5,2 %.
- Twitter má nyní podle Elona Muska 1 500 zaměstnanců. Když firmu loni koupil, měla jich téměř 8 000. Musk v rozhovoru s BBC také uvedl, že ke stejnojmenné sociální síti se vrátila většina inzerentů, a je tak teď "na nule", pokud jde o příjmy a výdaje.
- Americká rozhlasová síť NPR ve středu oznámila, že odchází ze sociální sítě Twitter kvůli jejím krokům, které "podkopaly důvěryhodnost" veřejnoprávní vysílací společnosti. Twitter jí minulý týden přidělil označení, které dosud používal pro státní média, jako je ruský web Sputnik nebo deník čínské komunistické strany. NPR pak přestala na svůj hlavní účet přidávat příspěvky, a i když sociální síť později označení upravila, rozhlasová společnost se rozhodla platformu opustit.
- Sociální síť Twitter bude spolupracovat s izraelskou obchodní a makléřskou firmou eToro. Uživatelé Twitteru tak budou moci obchodovat s akciemi, kryptoměnami a dalšími aktivy a mít přístup k jejich cenám v reálném čase. Společnost eToro to uvedla ve čtvrtečním sdělení.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 8. dubna vzrostl na 239 tisíc z 228 tisíc v předchozím týdnu, když se čekal výsledek 232 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 1. dubna klesl na 1,810 milionu z 1,823 milionu v předchozím týdnu, když se čekal výsledek 1,814 milionu.
- Index výrobních cen v USA v březnu meziměsíčně klesl o 0,5 % (odhad: stagnace), meziročně vzrostl o 2,7 % (odhad: +3 %, únor: +4,9 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky CarMax (v úterý +9,64 %) v 4QFY2023: Upravený zisk na akcii 0,44 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 5,72 miliardy USD (odhad: 6,11 miliardy USD).
- Americká letecká společnost Delta Air Lines v prvním čtvrtletí snížila ztrátu na 363 milionů dolarů, silný růst tržeb kompenzovaly vyšší náklady na pohonné hmoty a pracovní sílu. Před rokem ztráta činila 940 milionů dolarů, plyne ze čtvrteční výsledkové zprávy. Výhled na druhé čtvrtletí navíc překonal očekávání analytiků. Akcie společnosti po zveřejnění výsledků výrazně posílily.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
