Evropské akcie v úterý uzavřely nejníže za téměř měsíc, oslabily energetické a mediální firmy

Evropské akcie v úterý uzavřely na nejnižší úrovni za téměř měsíc. Výrazně oslabily cenné papíry energetických a mediálních společností. Trh čeká na výsledky zasedání americké centrální banky a Evropské centrální banky.
Panevropský index STOXX Europe 600 po prodlouženém víkendu odepsal 1,24 % a uzavřel na 461,08 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,24 % na 7 773,03 bodu, německý DAX klesl o 1,23 % na 15 726,94 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,45 % na 7 383,20 bodu.
Akcie ropných a plynárenských společností se propadly o 4,5 %, nejníže za více než měsíc. Kopírovaly pokles cen ropy, které reagovaly na obavy, že Spojené státy nebudou schopné splácet některé své dluhopisy, slabé ekonomické údaje z Číny a očekávání, že Spojené státy a eurozóna tento týden opět zvýší úrokové sazby.
Mediální akcie klesly o 4,2 %, a mají tak za sebou nejhorší seanci od konce ledna 2022. Akcie společnosti Pearson, která se zabývá vzděláváním přes internet, se propadly o 15 %. Přispěla k tomu prognóza amerického konkurenta Chegg stran poklesu tržeb, protože studenti začínají využívat systém ChatGPT.
Všeobecně se předpokládá, že Fed ve středu v rámci boje proti inflaci zvýší svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Investory zajímá, zda poté centrální banka USA naznačí, že dále zpřísňování měnové politiky pozastaví. Trhy čekají rovněž na čtvrteční rozhodnutí ECB. Investoři mají za to, že banka základní úrokovou sazbu zvýší o 0,25 procentního bodu.
"Větší otázkou zůstává, kde se ECB zastaví. Odpověď závisí především na tom, zda se v polovině roku zhmotní recese v USA a jak na ni případně bude reagovat Fed," uvedl hlavní ekonom společnosti TS Lombard Davide Oneglia.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 0,2 %. Byl to její první meziroční pokles od prvního kvartálu roku 2021. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt stoupl o 0,1 %. Předběžný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad. V předchozích dvou čtvrtletích česká ekonomika mezikvartálně klesala, technicky tedy byla v recesi.
- Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v dubnu rostla už dvanáctý měsíc za sebou, tempo růstu ale druhý měsíc za sebou zpomalilo. Pokles nových exportních zakázek se po více než roce zastavil, zatímco inflační tlaky nabraly na síle. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky v úterý zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global.
- Meziroční míra inflace v eurozóně v dubnu po pěti měsících poklesu mírně vzrostla a dostala se na sedm procent. V rychlém odhadu to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat. Růst o desetinu procentního bodu proti březnu odpovídá očekáváním analytiků. Hlavní podíl na inflaci mělo stejně jako v předchozích měsících zdražování potravin.
- Na švýcarský úřad Finma, který vykonává dohled nad finančním sektorem, už přišly stovky žalob kvůli způsobu, jakým švýcarský stát zachránil banku Credit Suisse. Spor se vede zejména o dluhopisy AT1, které nechal úřad v záchranném procesu ocenit na nulu, čímž smazal jejich úhrnnou hodnotu zhruba 17 miliard dolarů. Informovala o tom v úterý agentura Bloomberg. Celkem už se náhrady soudní cestou dožadují držitelé více než třetiny těchto dluhopisů.
- Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński doufá, že v Polsku bude možné už v letošním roce zahájit snižování úrokových sazeb. Glapiński to řekl v rozhovoru s polským týdeníkem Gazeta Polska. Dodal nicméně, že termín prvního snížení úrokových sazeb bude záviset na rychlosti poklesu inflace.
- Spojené království: Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v dubnu podle finálních dat klesl na 47,8 bodu (flash: 46,6 bodu, březen: 47,9 bodu).
- Francie: Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v dubnu podle finálních dat klesl na 45,6 bodu (flash: 45,5 bodu, březen: 47,3 bodu).
- Německo: Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v dubnu podle finálních dat klesl na 44,5 bodu (flash: 44 bodů, březen: 44,7 bodu).
- Eurozóna: Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v dubnu podle finálních dat klesl na 45,8 bodu (flash: 45,5 bodu, březen: 47,3 bodu).
- Německo: Maloobchodní tržby v březnu meziročně klesly o 8,6 % (odhad: -6,1 %, únor: -7,1 %) a meziměsíčně o 2,4 % (odhad: +0,4 %, únor: -1,3 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v dubnu meziročně klesl o 2,7 % (březen: -3,1 %), meziměsíčně vzrostl o 0,5 % (odhad: -0,4 %, březen: -0,7 %, revidováno z -0,8 %).
Výsledková sezóna
- Britská banka HSBC zvýšila v prvním čtvrtletí zisk před zdaněním o 212 % na 12,9 miliardy dolarů a překonala odhady. Těžila především z růstu úrokových sazeb po celém světě.
- Britské ropné společnosti BP klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk na pět miliard dolarů z 6,2 miliardy dolarů před rokem. Firma v úterní tiskové zprávě také uvedla, že zpomalí odkup svých akcií. Navzdory meziročnímu poklesu je ale zisk za první tři měsíce letošního roku vyšší, než čekali analytici. Ti jej odhadovali na 4,3 miliardy dolarů.
- Výsledky ams-OSRAM v 1Q: Tržby meziročně klesly o 26 % na 927 milionů EUR, zisk na akcii 0,02 EUR.
- Výsledky Logitech International v FY2023: Zisk na akcii podle GAAP klesl o 41 % na 2,23 USD, tržby se snížily o 17 % na 4,54 miliardy USD.
Zdroj: CNBC
Aktuality
